MENÜ
İzmir 16°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP’de ne oluyor?
Tayfun MARO
YAZARLAR
22 Ağustos 2023 Salı

CHP’de ne oluyor?

CHP,21 yıldır iktidar olan AKP karşısında varlık gösteremiyor. Yıpranmış, tükenmiş iktidara rağmen seçim kaybetmeyi başaran ana muhalefet, tıpkı iktidar gibi her şeyi kötü yapıyor. Ve seçmen, kötülerden kötü beğeniyor.

Vasatlaşan toplumun vasat siyasetçisiyle hemhal siyaset, ülke yönetimini belirliyor. Durumun özeti budur. Nasılına gelince…

Neo liberal dönemde, gündelik hayat piyasa sığlığında yeniden örgütlenirken, bütün değerler piyasaya düşmüştü. Tüketim artık bir gösteriydi, bir varoluş biçimiydi.

Paradigma çökerken vicdan, akıl, karakter de piyasaya düşünce, vasatlığın ve sığlığın önü açıldı. Ve böylece siyaset de piyasaya düştü. Utanmasalar siyaseti Borsa’ya kote edecekler.

Hal böyle olunca, CHP’de, ilçelerden başlayan ve genel merkeze kadar uzanan yeni bir yapı çıktı ortaya. Mahalle delegesinden genel başkanlık koltuğuna kadar birbirine eklemlenen dar gruplar, siyaset pratiğini oluşturmaya başladı. Bu pratiğe göre, siyasetin ticari faaliyetten bir farkı kalmadı.

Günümüzde siyaset, gönüllülerin değil, sadece parası olanların yürütebildiği gelir sağlayıcı bir faaliyettir. Dar gelirli orta sınıfın, yoksulların falan seçmen ve üye kalabalığı yapmaktan öte işlevi yoktur.

Siyaset boşluk sevmez, seksen darbesinden sonra örgütleri boşalan siyasal partileri hızla hemşeri dernekleri, cemaatler ve işsizler doldurmaya başladı. Bu vasatlaşma ve sığlaşma, siyasetin tanımını da değiştirdi, ancak yeni tanımı yapmaya kimse cesaret edemiyor.

Elan CHP’de siyaset yapmak ve bir yerlere seçilmek, bu piyasa odaklı dolaşımın icazeti olmaksızın mümkün değil.

Nihayetinde, CHP bir sistem partisidir. Sistemde ne oluyorsa CHP’de de o oluyor. İki Atatürk, bir cumhuriyet, iki devrim, bir emek, iki sömürü, birkaç hak-hukuk-adalet attırdın mı, işte sana sol siyaset… Kavramsal olarak içleri boşaltılmış ne gam!

CHP yönetimi, özellikle ikibinli yıllarda, Cumhuriyet’in kuruluş felsefesiyle mütecanis politikalar oluşturmaktan uzak durdu. Aksine, ulusalcı zihniyet tasfiye edildi. Ve CHP, AKP üzerinden inşa edilen liberal sisteme entegre edildi. Yine bu süreçte, bir kaset darbesiyle, Kılıçdaroğlu CHP’nin başına geçti. Zamanı gelince de İmamoğlu’nun genel başkan yapılması muhtemeldir.

CHP’li yöneticilerin kendi arasında yaptığı “yenileşme mi, değişim mi” tartışmasının ciddiye alınır tarafı yok.Nihayetinde, CHP’de siyaset duvara dayandı, sürekli erör veriyor.

İkibinli yıllar boyunca CHP politikalarını oluşturan siyasetçiler kendi aralarında nasıl bir oyun kurarlarsa kursunlar, oyun bitti. Tıpış tıpış sandığa gidecek pek kimse kalmadı. Sokak CHP’ye tepkili.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Pes!
 25 Ağustos 2023 Cuma 11:50
Kılıçdaroğlu'na da emekliler hakkında konuşmadi demezsin ya! Al sen mutlu mutlu 7500 lirayla yaşamaya devam et.
 10.02.2016 - Öncesi
 25 Ağustos 2023 Cuma 11:10
ALMANYA’DA - HER AY KİŞİ BAŞI 40 EURO
 Zafer Cengiz
 24 Ağustos 2023 Perşembe 22:05
Gözlerden kaçan önemli bir Detay: #BayKEMAL En BaBa SSK Uzmanı olmasına rağmen.. Son kesitte EMEKLİLERİN BÜYÜK DERDİ OLAN Maaşlardaki düzensizlik üzerinde TEKNİK DETAYLARA NEDEN HİÇ AÇIKLAMA YAPMIYOR Acaba..?
 
 23 Ağustos 2023 Çarşamba 15:44
90 dakikacı da her haberin altında. Dünyanın neresinde kırsalla merkez aynı ücreti veriyor?
 Hep rekor oy alıyorlar . CHP’de daha ne olsun .
 22 Ağustos 2023 Salı 15:08
CHP’li İzmir BB’’si kamu hizmeti olan toplu ulaşımda ; İzmir merkez ilçeler , İzmir kırsal ilçeler ayrımcılığı yapıyor . Solcuyum , Sosyal demokratım , halkçıyım değip , biraz derin yoksulluktan bahsedip , hak , hukuk , adalet sloganları atıp da ( attırıp ) kamu hizmetindeki bu ayrımcı hizmet anlayışındaki bir partiye yurttaş neden oy versin ? Ha birde CHP’yi temsil edenler kominist Osman belgeselinde boy gösteriyorlar ya , sanırsanız zamanın Dikili belediye başkanı sayın Osman Özgüven’den daha halkçılar , halkın çıkarlarını savunuyorlar. “Ömrümün sonuna kadar genel başkanlık yapmak istemiyorum . Partinin ilkelerine bağlı , geçmişi temiz biri çıksa hemen bırakırım “ Sayın Kemal Kılıçdaroğlu - CHP Genel Başkanı
 Lombak
 22 Ağustos 2023 Salı 12:11
Elitist ve mezhepçi demek daha doğru.
 Partili
 22 Ağustos 2023 Salı 11:07
Kesinlikle öyle artık CHP belli bir kesimin elinde olan bir parti elitislerin elinde,halk ve seçmen sadece oy versinler,milletvekili ve belediye başkanları kendi yakınlarından arkadaşlarından olsun,artık deniz de su bitti artık CHP de tasfiye sürecinde hızla yol alıyor tıpış tıpış oy vermek olmayacak artık resim böyle görünüyor...
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz