MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP'deki en büyük hizip: ŞZD
Kemal ANADOL
YAZARLAR
17 Eylül 2023 Pazar

CHP'deki en büyük hizip: ŞZD

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bir kaset operasyonu sonucu istifa etmişti. 22 Mayıs 2010 günü toplanan Kurultay o güne kadar görülmemiş bir destekle Kemal Kılıçdaroğlu’nu partinin başına geçirmişti. Baykal’ın Genel Başkanlık döneminde uyguladığı siyaset yuvarlak değil köşeliydi. AKP hükümetinin meclise getirdiği 1 Mart 2003 tezkeresi Baykal’ın çabalarıyla ve sadece dört oy farkıyla TBMM’den geri dönmüştü. Suriye sınırımızın beş yüz kilometrelik bölümündeki mayınlar bir İsrail şirketi tarafından temizlenecek ve ortaya çıkan verimli arazi, 40 yıldan fazla süre işletmek üzere aynı şirkete verilecekti. Hükümetin getirdiği dört maddelik bu tasarıya CHP’nin başını çektiği muhalefet bloğu dört ay direnmişti. Sonunda Anayasa Mahkemesine gidilmiş ve yasa iptal ettirilmişti. Obama ABD başkanı olduktan sonra ilk kez Türkiye’ye gelmiş ve TBMM’de yaptığı konuşmada dış politikamıza ayar vermeye kalkmıştı. Meclisten ayrılırken diğer partilerin aksine CHP Grubu ayağa kalkmamıştı. Bu ve buna benzer olaylar ABD’nin Baykal’ı hedef almasına yol açmıştı. Baykal’a ağır bir fatura kesilecekti!

Baykal’ın uzun süren genel başkanlığı yıpranmasına yol açmıştı. Bunlara önseçim yapılmaması, beğenilmeyen örgütlerin görevden alınması gibi antidemokratik uygulamalar ilave edilince hoşnutsuzluk örgütleri aşarak kamuoyuna yansımıştı. O günlerde medyanın büyük bölümünü elinde tutan Doğan grubunun sistemli anti Baykal kampanyası da buna önemli bir etken olmuştu.

Baykal gidip Kılıçdaroğlu gelince düdüklü tencerenin kapağının açılmasına benzer bir rahatlık çevreye yayılmıştı. O güne kadar görülmemiş bir medya desteğini arkasına alan Kılıçdaroğlu’nun yelkenleri şişmiş, sevgi ve saygınlığı kamuoyuna yayılmıştı. Artık CHP’nde parti içi demokrasi gerçekleşecekti. Zaten Kılıçdaroğlu genel başkan seçildiği Kurultayda, her zaman ve her makam için önseçim yapılacağı sözünü vermemiş miydi? Sıra beyaz cam ekranlarını ve yazılı basının köşelerini tutan CHP uzmanlarının yapacağı toplum mühendisliğine gelmişti. Baykal dönemi auta çıkmıştı. Parlak gelecek Kılıçdaroğlu’nundu. O ne yaparsa doğruydu. Bu klişeler yıllarca toplumun belleğine çakıldı.

Yalnız Kılıçdaroğlu’nun siyasal önyargıları vardı. Ona göre ülkenin yüzde yetmişi sağ eğilimliydi. Sol en fazla yüzde otuz/otuz beşi geçemiyordu. Bunun için ömrü CHP ile mücadeleyle geçmiş siyasetçiler transfer edilmeli, partinin söylemleri buna göre şekillenmeliydi. Bu politikalar ete kemiğe bürününce yeni genel başkandan devrimci hamleler bekleyenlerde bir şaşkınlık, duraksama görüldü. Ama yıpranan AKP iktidarı ve tek adam yönetimine karşı yükselen toplumsal muhalefet, Kılıçdaroğlu’nun sağa yönelik davranışlarını bile hoşgörüyle karşılıyordu. AKP ve Erdoğan bir önce gitmeli, bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıydı. İşte CHP içindeki en büyük hizip ŞZD (Şimdi Zamanı Değil) bu ortamda doğdu, gelişti ve büyüdü…

Kılıçdaroğlu “AKP iktidarına karşı muhalefet ederken, kendimi 1940’ların CHP iktidarına karşı mücadele ediyormuş gibi sanıyorum” deyince kafalar karışmaya başlamıştı. Ama itiraz edenlere yanıt hazırdı: “Şimdi sırası değil. Sarayla mücadeleye zarar verme.”

“Ben bugün için lâikliğin tehlikede olduğunu düşünmüyorum” dedikten bir süre sonra ve cemaat kılıcının en keskin olduğu dönemde “Yargı içinde şöyle böyle kadrolaşma vardır demeyi doğru bulmuyorum” söyleminde mi bulundu? “Yahu tehlike büyük. Bu görmezden gelinir mi?” diyenlere de yanıt hazırdı: “Şimdi zamanı değil. Sarayın ekmeğine yağ sürme!”

CHP’ne yakışan içi doldurulmuş donanımlı bir muhalefet yerine ideolojik içerikten uzak, salt Erdoğan düşmanlığına dayanan bu ŞZD hizbi medyanın da büyük katkısıyla topluma yansımıştı. Artık ŞZD parti içini aşarak çevreye yayılmıştı ve büyük kabul görüyordu!

Artık, sayısı belli olmayan ve bazıları yargılanıp ceza alan, bazıları yurt dışına kaçan (Bunların tamamı belgeli) başdanışmanların hesabını sormak da olanak dışıydı. Ağzını açana söylenecek söz hazırdı: Şimdi zamanı değil!

Örnekleri sıralamaya bu köşenin satırları yetmez. Ama sonuçları parti hesabına olumsuzdu. AKP’nin başındaki tek adam yönetimi eleştirilirken CHP’de tek adam yönetimi başlıyordu. En masum eleştirilerin bile sert yanıtlarla karşılandığını gören ve rahatlayan Kılıçdaroğlu yetkili kurullar yerine hepsi sağdan gelen danışmanlarla çalışmaya başladı. Kısaca açıklık ve saydamlığın yerini kayıt dışı politika aldı. Böyle olmasa Kılıçdaroğlu, parti sözcüsünden bile habersiz Özdağ protokolünü yapabilir miydi? Ancak AKP’ye yakışan biat ve itaat kültürü CHP’nin kapısından içeri girebilir miydi?

14/28 Mayıs seçim kampanyasında ŞZD hizbi histerik davranışlarla linç aygıtına dönüştü. “Millet açlıktan kıvranırken, zamlar ateşten bir gömlek gibi insanları yakarken, hiç gündemde olmayan bu türban yasa önerisi de nereden çıktı?” diyenlere “Saraydan kaç para aldın?” sorusuyla yanıt veriliyordu. “Yüzde ikiyi bile bulmayan küsurat partilerine çikolata dağıtır gibi milletvekili dağıtmak doğru mu?” diye mi sordunuz. Büyük suç işlediğinizin farkında bile değilsiniz. Artık sarayın adamları listesinde yeriniz hazırdır!

Önce parti içinde büyüyen sonra topluma yansıyan ve linç aygıtına dönüşen ŞZD hareketi 28 Mayıs 2023 günü bir balon gibi sönüverdi. ŞZD mensuplarının ayakları ancak bu yenilgiyle suya ermişti. Yanlışlarını fark etmenin kompleksiyle ŞZD mensupları bugün tam tersine bir davranış içindeler. Dün aforoz ettikleri kişilerin eleştirilerini bugün kendileri daha yüksek sesle dile getiriyorlar. Hatta hakaretin sınırlarını zorlayarak.

Amacım salt eleştiride bulunmak değil; ders çıkarmak. Eleştiri eğer haklıysa bunun zamanı olmaz. Çünkü haklı eleştiriler muhataplarına hatadan dönme fırsatını verirler. Eleştirileri zamana yaymak ve konuşmak yerine susmak önce partiye, sonra parti içi demokrasiye sonra da ülke demokrasisine zarar verir. Dün ŞZD hizbi içinde en masum eleştirileri suçlayanların ve hele uygulamalara ortak olanların özeleştirisine sıra gelmedi mi? Yanıt maalesef olumsuz! Onlar “Yavuz hırsız mal sahibini bastırır” örneği şimdi herkesten çok bağırıp çağırıyorlar. Hele bazıları… Sorumlu oldukları yanlışlar nedeniyle özür dileyeceklerine değişimin faziletlerini anlatıyorlar.

İkinci Dünya Savaşı sonunda harabeye dönen Almanya manzarası karşısında Şansölye Conrad Adenaour’un sözleri bugüne ışık tutmaktadır:

“Umarım bir daha İsa bile gelse tam yetkiyi tek kişiye verecek kadar aptal olmayız!”

Acaba olup bitenlerden sonra halkımız ve özellikle politikacılarımız gereken dersi çıkardı mı? Çıkarabilecekler mi?

Yanıtı milli marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy veriyor:

“Tarihi tekerrür (yineleme, tekrarlama) diye tarif ediyorlar

Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Sabahattin çakır
 21 Eylül 2023 Perşembe 21:30
Çok doğru ve yerinde bir eleştiri ama bu kılıçtaroğlu tabanın sesini duymuyor Çok yazık üzgünüm değerli abim kendine iyi bak
 M.tuna
 18 Eylül 2023 Pazartesi 18:17
Bir dönemin eleştirel bir biçimde değerlendirmesini herkezin anlayabileceği bir dille anlatmışsınız. Tabii ki anlayana .selamlar.
 Ali Elvan
 18 Eylül 2023 Pazartesi 07:08
Harika bir tespit
 Ayhan Baha uğsuz Tuğsuz
 17 Eylül 2023 Pazar 16:37
Bunlar tesbitler ama eksik, şzd uygulamasına ne zaman kim tarafından nasıl itiraz edildi, edildi mi, ne oldu, onları da yazmak lazım, yoksa buraya nasıl geldik iyi anlaşılmaz... :-(
 Cemaliye Aykol
 17 Eylül 2023 Pazar 16:14
Her kelimesi doğru...kutlarım.
 Kırsal ''Onların Kirası Ucuz ''muş
 17 Eylül 2023 Pazar 15:11
Öncelikle CHP 'deki 'ŞZD ' tespitinize katıldığımı belirtmek isterim. CHP 'li İzmir BB'si kamu hizmeti olan toplu ulaşımda AYRIMCILIK YAPIYOR. İzmir merkez ilçelerindeki ( 11 ilçe ) toplu ulaşım araçlarında ( metro, otobüs , vapur, tramvay ) 120 dk. AKTARMA HAKKI VAR. İzmir kırsal ilçe otobüslerinde 120 dk. AKTARMA HAKKI YOK. Bugüne kadar da hiçbir İzmir CHP li kırsal ilçe belediye başkanının, adaleti , eşitliği savunan köşe yazarının , STK yetkilisinin bu adil ve eşit olmayan uygulamayı gündeme getirdiğini duymadım, okumadım. Çok değil 3-5 gün önce medyada okudum , İzmir BB'nn İZBAN hattında kredi kartı ile temassız biniş yapanlardan 55,00.- TL. blokaj yaptığını , blokajın kaldırılmadığı İzmir'im Kart'ı olmayanların cezalandırıldığı gündeme getirilmiş. Bu denli fahiş fiyat belirlenmesi , acımasızlık ve fırsatçılık olarak değerlendirilmiştir. İzmir kırsal ilçe otobüslerini kullanmak zorunda olan kırsal ilçeli yurttaşların 13.02.2016 tarihinden itibaren 90 dk. ( 2020 Eylül itibariyle 120 dk. ) aktarma haklarının iptal edilmesi konusu hiç kimsenin aklına gelmiyor mu ? Oy ver , toplu ulaşımdaki aktarma hakkın iptal edilsin (10.02.2016 ) - Oy ver , kırsal ilçelerdeki belediye otobüsleri ( ESHOT ) hizmetten çekilerek ( 2019 Aralık - Seferihisar ilçesinde başlatıldı ) , kırsal ilçe ulaşımı özelleştirilsin. 'Biz merkezde yaşayan , kırsalda yaşayan ayrımı yapmadık , yapmayacağız.' Sayın Tunç SOYER - İzmir BB Başkanı - Ödemiş Kaymakçı İZTAŞIT proje başlama konuşmasından. Madem ki ayrım yapmıyorsunuz ! Kırsaldaki otobüslere ücretli biniş yapan yurttaşların 120 dk. aktarma hakkı var mı ? Yok mu ? ÇÖZÜM : Kırsal ilçe otobüslerinde de ; 136 km.lik İZBAN hattındaki tarife ve ücretlendirmelerin ( BEDAVA DEĞİL - Aktarma Haklı - Gittiğin Kadar Öde ) uygulanması .
 İsmail Koç
 17 Eylül 2023 Pazar 14:30
Bilge olmak kolay değil. Saygıyla
 Ercan Divleli
 17 Eylül 2023 Pazar 13:35
Yazınız her zaman olduğu gibi hislerimize tercüman olmuş. Ülkede şu beyanı nedenlerle Tayyip’i ülkenin başından indirtmiyorsak, KK da aynı şekilde indirmek mümkün görülmüyor. Ülke içi demokraside parti içi demokraside yok edilmiş, ülke tek adamların insiyatifine kalmıştır. Bizler 80 öncesi gençlik kolu başkanlarıda sizler gibi pasifize edildiler. Şimdi sorun bu kör düğümü çözmenin birer parçaları olarak, neleri nasıl yapabileceklerimizi konuşmanın zamanı diye düşünüyorum. Selam ve saygılarımı iletiyorum. Ercan DİVLELİ 80 öncesi Ankara il gençlik kolları başkanı
 İSTİFA.....
 17 Eylül 2023 Pazar 12:48
KEMAL İSTİFAAAAAA
 Hasan Yazıcı
 17 Eylül 2023 Pazar 11:47
Tümüyle katılıyorum!
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Ege'de Sonsöz