MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Güzel Atamı dünyanın her yerinde tanıtma gururunu yaşıyorum
Dr. Berna BRIDGE
YAZARLAR
12 Kasım 2019 Salı

Güzel Atamı dünyanın her yerinde tanıtma gururunu yaşıyorum

57 yıllık pek uzun olmayan yaşamına neler sığdırmış…

11 savaş

24 madalya

7 nişan

13 kitap

1 ülke

Milyonlarca özgür insan…

Dün Oxford’da dersteyim. Tarih 11 Kasım. Kalbimde Atam, ders anlatıyorum. Dersimin adı Liderlik… Öğrencilerimden biri Yunanlı, Atina’dan, Çin’den gelen bir dekan, öğretim üyeleri, İngilizler, kısacası uluslararası aydın ve entelektüel bir topluluk. Bir öğrencim soruyor:

“Duygusal Zeka Liderlikte önemli dediniz. Neden?” Yanıt veriyorum:

“Duygusal Zeka’daempati önemlidir. Ayrıca doğru iletişim önemlidir. Bir örnek vereyim: Çanakkale Savaşına gidelim. 1915. Osmanlı’ya İngiltere, Fransa, Rusya, sömürgelerinden getirdikleri asker bolluğuyla her cephede saldırıyorlar. Osmanlı tek, ordu yorgun, silah az. Çanakkale’de, binlerce kilometre öteden gelen gencecik, ama neden geldiğini de anlayamamış, anlamlandıramamış Avusturalyalı delikanlılar burada ölmüş, burada defnedilmiş. Savaş kazanılmış ama kayıp çok. Avustralyalı ana-babalar yaslı, bin bir pişman çocuklarını bu anlamsız savaşa yolladıklarına ve yitirdiklerine, yıllar sonra ta Avustralya’dan gelip, bu çocukların mezarını özlemle ziyaret etmek istiyorlar. Duygu yüklüler.

Çanakkale valisi “Eğer siz çocuklarınızı bize saldırmaya yollamış olmasaydınız, onlar da ölmeyecekti” gibi adeta, bunu hak ettiler anlamına bir konuşma hazırlıyor. Empatiden yoksun. Kendi de acılı muhtemel. Büyük Savaş, Kurtuluş Savaşı derken her eve ateş düşmüş, bizim de gencecik çocuklarımız şehit olmuş. Empatiden yoksun, öfke, intikam içinde sözler üretiyor.

Atamız bu konuşmayı görünce, iptal ediyor ve kendisi bir konuşma hazırlıyor: Acılı Avustralyalı anne babalara “Artık sizin çocuklarınız bizim evlatlarımız. Bizim bağrımızda yatıyorlar…”Empati dolu, evladı olmamasına karşın evlat acısını anlamış, hisseden, öfke ve intikam dolu sözler yerine affetme ve sevgi dolu bir hitap…” İşte bu Duygusal Zeka” dedim…

Yani, savaş bitti, kayıplarımızın yasını tuttuk, artık kin gütmeden tekrar dost olma, birbirimize kucak açma vakti… Yunanlı birden ayağa kalktı. Gözleri yaşardı. “Ben bu öyküyü bilmiyordum, ama biz Yunanistan’da Atatürk’ü çok iyi tanırız ve çok saygı duyarız, severiz” dedi. Çinli öğretim üyeleri şaşkın bakıyor. Birisi “Yunanistan ve Türkiye düşman değil mi” diye sordu. Yunanlı hoca “Siyasi platformda evet, ama halklar arasında hayır. Çok ortak noktamız var. Kültürlerimiz, yemeklerimiz, huyumuz suyumuz çok benzer. Halklar birbirini sever” dedi, sözü bana bırakmadan…

Oxford’da seminer şeklinde verdiğim derslerde dünyanın her yanından gelen hocalarla tanışırken burada kendimi ülkemizin elçisi gibi hissediyorum, derslerimde “Yüzyılın En İyi Lideri” Atamızı anlatabilme gururunu ve olanağınıyaşıyorum.

Ve anlat anlat bitiremiyorum seni sevgili Atam…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mesude Öney
 5 Şubat 2021 Cuma 21:26
Tebrik ederim. Aydın Türk kadınları olarak Atatürk’ümüzün açtığı yolda onun işığı ile aydınlanıp aydınlatacağız. Teşekkürler size de
 REŞAT EGELİ
 25 Haziran 2020 Perşembe 13:10
Ağzınıza, yüreğinize sağlık. Dünyayı empati , merhamet ve sanat kurtaracaktır.
 Seckin Yildiz
 14 Kasım 2019 Perşembe 14:28
CANSIN Kardesim Can Sagolasin
 sakine topdemir
 13 Kasım 2019 Çarşamba 22:58
berna hocam iyi ki varsiniz iyi ki sizi tanidim.saglikli gunler dilerim.guzel fikirlerinizi ozumseyerek ogrencilerinizin algilayacagini dusunuyorum.
 GÜLENAY EGELİ
 13 Kasım 2019 Çarşamba 15:38
Sizi kutluyorum Faaliyetlerinizin devamı dileklerimle
 Gulcin Taskin
 13 Kasım 2019 Çarşamba 13:52
Ne mutlu ki boyle bir liderimiz olmus. Gurur duyabilecegimiz tarihimizi sekillendiren bir lider. Harika bir ders konusu.
 Nuri Erkara
 13 Kasım 2019 Çarşamba 11:22
Harikasınız hocam.Keşke imkan olsada önce tüm öğretmenlerimize verseniz bu dersleri.Böylece onlarda öğrencilerine anlatırlar.
 gülce
 13 Kasım 2019 Çarşamba 09:25
Çok duygulandım ve ağladım. Zaten her zaman Atatürk aklıma gelse çok duygulanır,dayanamam ve gözlerimden yaşlar boşalır. Ne mutlu bize ki böyle bir liderimiz var.
 Dr.Barış Şimşek
 13 Kasım 2019 Çarşamba 00:40
Atatürk özellikle iletişim konusunda örnek alınacak bin bir hikayenin kahramanıdır. Güzel örnekleri tanıtmaya devam etmenizi candan dilerim, harikasınız hocam..
 Mesude Öney
 13 Kasım 2019 Çarşamba 00:11
Ne mutlu ki böyle bir liderimiz var ve gururla anlatıyorsunuz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz