MENÜ
İzmir 24°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İsyan az gelir
Tayfun MARO
YAZARLAR
27 Haziran 2023 Salı

İsyan az gelir

Yurttaşlık hukuku çökeli hayli zaman oluyor. Nicedir, neo liberal dönemde, hibe ve sadaka ekonomisiyleyönetilen toplumun mensupları olarak durumu hazmetmekle meşgulüz.

Asgari ücret ne kadar olacak? (11.402,00 TL oldu.) Bayram ikramiyesi artacak mı? (Artmadı.) Maaşlar ne olacak? (En düşük maaş 22 bin lira.)Emekliler beklemede. Çalışanı, emeklisi hepsi de önüne koyulacak “bir kap para” bekliyor.

Devlet ile yurttaş arasındaki “toplum sözleşmesi” fiilen ortadan kalktığından beri efendilerin eline bakar hale gelen günümüz insanı, oylarıyla tepesine diktiği efendilere, “kuluna bir sadaka” der gibi bakıyor.

Hal böyle iken, insanlık onurunu dilinden düşürmeyenlerin, insanın bu onursuz durumunu umursadıkları söylenemez.

Bütün insanların onur ve haklar bakımından eşit olması gerekirken, Habil ile Kabil’den farkları yok ise, akıl ve vicdan yoksunluğunu düşünmek gerekir.

Yeryüzündeki her canlının barınma ve beslenme hakkı kendiliğinden vardır, icazet söz konusu bile olamaz. Ancak, efendilerimiz ve yönetici zümreleri, bu haklara çökerek insanlığı toplumsal alanda hizaya sokuyorlar. Barınmak ve beslenmek için el açıyoruz. “Çalıştırılmaya” razıydık, o da kısıtlandı.

İnsanın değeri nedir? İnsanlık onuru ayaklar altındayken bu soruyu sormak oldukça netameli. Netameli, çünkü insan piyasaya düştü düşeli değeri paraya tekabül etmiş durumda.

Efendilerimiz, biz sıradan insanlara, “Kaç paralık adam!” olduğumuzu her vesileyle hatırlatıyor. Bankalar, maaş bordroları, emekli sandığı, sendikalar, STÖvs. aracılığıyla durmadan sürdürülebilir ahmaklığımız güncelleniyor.

Acı gerçek; İnsan insan olalı bu denli aşağılanmadı.

Yeni bir çağın şafağında, efendiler ile köleler arasında çığırından çıkan ilişkiler isyan ateşiyle ısınıyor.Evet, isyan!... Ama efendiler az para verdiği için değil, parayla insanlığı hizaya sokmaya kalkıştıkları için.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 “ Onların kirası ucuz “ muş
 28 Haziran 2023 Çarşamba 15:35
İzmir BB’si kamu hizmeti olan toplu ulaşımda ; İzmir merkez ilçeler , İzmir kırsal ilçeler ayrımcılığı yapıyor . İzmir merkez ilçelerinde belediyenin tüm kaynakları kullanılarak belediyeye ait metro, otobüs , vapur ve tramvaylarda 120 dk. aktarma haklı ulaşım hizmeti verilirken , İzmir çevre ilçe belediye otobüslerinde aktarma hakkı yok . ÇÖZÜM : İzmir kırsal ilçe otobüslerinde de ; 136 km. lik İZBAN hattındaki tarife ve ücretlendirmelerin ( BEDAVA DEĞİL ) uygulanması . “ Hak, hukuk , adalet “ sloganı atmakla , attırmakla oluyor mu ? İcraat nerede ?
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz