MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ne yoldaşı, ne komünisti yahu!
Cumhur BULUT
YAZARLAR
15 Eylül 2023 Cuma

Ne yoldaşı, ne komünisti yahu!

En fazla şamarı da İsmet Paşa’dan yediler…

Geçenlerde CHP’li bir hanım partililerine“yoldaşlarım” deyu hitap ederek, görevinden istifa etmiş.

Bizi bir gülme tuttu tabii.

E gülmeyelim de ağlayalım mı?

CHP’nin kurucusu Atatürk’ün bu nevi solculara yaptıkları zaten çoğumuzun malumu… Rahmetli “ezin” demekle yetinmeyip bilakis kendisi de ezmiş.

Niye?

Türklüğe, milliyet görüşüne yani insanlığın doğal durumuna karşı oldukları için elbette.

Ya İsmet Paşamız?

O’ndan kalır değil tabii ki.

Milli Şef’in kaç solcu-sosyalist ve komünist partiyi kapattığını bir bilseniz…

İşte 1946 ve 1950 yılları arasından birkaç örnek;

Türkiye Sosyalist Partisi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi, Türkiye Emekçi ve Köylü Partisi, Amele ve Çiftçi Partisi, Çiftçi Köylü Partisi, Türkiye Sosyal Demokrat Partisi, Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi, Müstakil Sosyalist Parti, Sosyalist Parti…

Önceki yılları sormayın gari.

Bu kapatmalar da öyle böyle değil. Tevkifatlar, sürgünler, araya gitmeler falan…

Ne zannediyorlardı?

Atatürk’ün bile “solcu-devrimci” olduğunu.

O döneminin CHP’sini bir türlü kavrayamadılar. Oysa sadece devlet partisiydi CHP. Yenilikleri, inkılapları ve yeni sistemin işleyişini halka yaymakla görevliydi. Bir nevi halkla ilişkiler kurumu…

İçinde kapitalistler de vardı, devletçiler de…

Sonradan sonraya “devlet bürokrasisi içinde CHP Polit Bürosu” oluştu.

Öyle gidiyorlar işte.

***

Bu hastalığa tutulanlardan en çok üzüldüğümüz de maalesef Nazım Hikmet’tir. O’nun da suçlusu Yahya Kemal’dir desem yalan olmaz. Özel konudur, girmeyelim…

Ama ne şiirdir değil mi Nazım’ın Sekizyüz Elli Yedi (1453) şiiri… Ve o minvalde yazdıkları…

Hastalık bulaştıktan sonra ise dikiş tutmuyor garip.

Zindanlar, sürgünler…

Nazım’ın affı için Atatürk’e yalvararak yazdığı mektupları bir okumalısınız…

Bir de Enver Paşa’nın kızı yani Nazım’ın annesi Celile Hanımefendinin yakarışlarını içeren mektuplarını…

Atatürk tarafından hiçbir mektup da cevaba değer bulunmamıştır.

Neyse. Bu arada Enver Paşa deyince karıştırmayalım muallim Hasan Enver Paşa…

***

Gelelim bizim CHP’lilere…

Hadi etnik taraflarını bir tarafa bırakalım, parti yöneticilerinin hiçbiri iddia ettikleri gibi “halk çocuğu” değildir. Hiçbirinin eşitlik, sermayeden vazgeçme ya da ne bileyim, “adil paylaşım” diye bir derdi yoktur.

Birçoğu “belediye müteahhidi, tüccar ve büyük şirket sahibidir. Hatta emperyalist dünya bankası yöneticiliğinden tekaüde ayrılmış olanları da vardır.”

Aralarında Atatürk’ün fikir, ilke ve inançlarına hiç uymayanlar; üniter devlet düşmanları“bölücüler” dahi büyük oranda mevcuttur.

Hele hele Cumhuriyetin Kuruluş Kodlarından hiç bahsetmesinler. Zira o kodlar, “Tam bağımsızlık” çatısı altında milli değerler manzumesidir.

FETÖ, PKK, PYD, Mezhepçilik, Amerikancılık, Hamburgercilik, Rifkincilik, Londracılık ve Dolarcılık bu çatı altında yoktur.

Sahi, CHP  yetkilileri neden“ne doları kardeşim, ulusal paralar müsavi olsun” diyerek bir eşitlik çıkışı yapmıyor acaba?...

Ne “yoldaşı” be ablam, ne yoldaşı!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Liseli Ergen'e
 22 Eylül 2023 Cuma 15:47
yok yok adam durum tespiti yapmış. olanı yazmış. görmüş yani
 liseli ergen gibi
 19 Eylül 2023 Salı 19:17
14.40'daki yorumu kim yazdı? 6.madde bildiğin tehdit ve suç içeriyor.
 Okuyucuya Açıklama
 19 Eylül 2023 Salı 14:40
1) Bu yazı da mevcut CHP'lileri içindeki bazı klikler hicvedilmiştir. 2) Bu yazı da Atatürk ve İsmet İnönü rahmetlilerin solcu ve komanist olmadığı açıklanmıştır. 3) Ben sosyalist, solcu ve kominiztim diyerek chp de olanlar Atatürk ve İnönü emanetlerine ihanet ediyor, onlara imkan verenler de ihanete ortak oluyor denmektedir. 4) Bu yazıda Nazım Hikmet gibi bir şairin şiir diline ve söz söylenmemiştir. Aksine kendini kurtarabilmek için Mustafa Suphi'yi boğdurdu dedikleri Atatürk e yalvarması ortaya konmuştur. Burada büyük bir tezat vrdır. 5) komünistten Atatürkçü ve ya İsmet Paşacı olmaz. Atatürk ve İsmet Paşacı olanlar da sosyalist veya kominist de olamaz. 6) Evet dövüyorlar hele geçengün birini İPden bulmuşlar eşek sudan gelinceye kadar dövdüler. gözlerimle gördüm. 7) Bu yazıda bCHP üst yönetcilerinin halktan kopuk büyük kapitalistler olduğu vurgulanmıştır. 8) okuycular istedikleri konuda istedikleri köşe yazısını yine istedikleri yerde yazabilirler. yazar tarafından kendilerine bir kısıtlama uygulanmamaktadır.
 ertugrul
 18 Eylül 2023 Pazartesi 20:04
tarkan bıyıklarınızzı reis tek tek yoldu...şimdi sarayın çantacısı oldunuz...amerikan cı oldugunuzu 12 yaşımdan bu yana biliyorum..
 Murat
 18 Eylül 2023 Pazartesi 14:21
Çinli diye Koreli döven kafanın entelektüel düzeyi bu noktayı aşamıyor. Yazı diye ortaya bıraktığı şey de bu işte. İyi güldük.
 Ha ha ha ...
 17 Eylül 2023 Pazar 12:34
Milliyetçi parti ama dolar alıyorlar. AKP'den bağımsız 3 büyük şehirde aday dahi çıkaramıyorlar. Biliyorlar ki kazanma şansları sıfır. 97'den beri partinin başında olan Bahçeli aday dahi olamıyor. Kazanma ihtimali sıfır. 13 seçim kaybetmiş KK yüzde 48 aldı, Bahçeli yarısını bile alamaz.
 izmirli
 17 Eylül 2023 Pazar 11:44
sayın yazar ülke dünyanın en çok mülteci nüfusuna sahip ülkesi haline gelmiş. Ekonomiden dolayı vatandaş belini doğrultamıyor. mazot 40TL olmuş.yahu bende milliyetçi bir insanım ama ülke bu haldeyken Türk milliyetçiliğini ve ülkenin BEkasını hala CHP ile uğraşmak mı kurtaracak kardeşim ? CHP CHP CHP kafayı CHP ile bozmuşsunuz. ülkede ki sayısı belirsiz sığınmacıların sorumlusu CHP zaten yada ne bileyim kardeşim insanların geleceğinden en az 10 yılını çalan bu ekonomik düzenin sorumlusu CHP zaten? milliyetçilik böyle oluyorsa ülkü ocaklarında bize çok yanlış öğretmişler.
 
 17 Eylül 2023 Pazar 10:54
Hazine yardımını dolara çevirip daha sonra yüksek fiyattan satan partilerde var.
 Gomunist osman
 16 Eylül 2023 Cumartesi 23:59
Gomunistlik milliyetçilikden iyi be cumhur.
 Koltuk sevdası
 15 Eylül 2023 Cuma 17:47
İngiliz Mehmet'i getiren de sizsiniz, ülkeyi bu hâle sokan da ... Dün kara dediğinize bugün ak deyip sonsuz destek veriyorsunuz. Çin modeli, dış güçler, saldırı var, faiz, cart curt dediniz, doları-enflasyonu patlattınız. Hiçbir şey olmamış gibi de sabah akşam CHP yazıyorsunuz. Yahu önce bir aynaya bakın aynaya!
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Ege'de Sonsöz