MENÜ
İzmir 18°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tombaladan başkan!
Cumhur BULUT
YAZARLAR
3 Aralık 2020 Perşembe

Tombaladan başkan!

Çok heyecanlıydı…

Dakika dakika takip ettim. İçerden dışarıdan…

Stratejilerin çarpışmasını gördüm.

Taktiklerin savaşını…

İradelerin çatışmasını…

Dik duranları, yamulanları; sağa sola yalpa yapanları…

***

Yaşanan heyecandan mütevellit 2002 yılında Kemalpaşa İlçemizin Armutlu Beldesinde yapılan “ara seçimler” geldi aklıma…

O da çok heyecanlıydı.

Son bir hafta orada yatıp kalkmıştık.

Bir görmeliydiniz, el kadar Armutlu’ya binlerce kişi akıp geliyordu.

Bütün Türkiye’nin gözü burada ve aynı gün ara seçim yapılan birkaç yerdeydi.

Akşamları görecektiniz bir de Armutlu’yu…

O zaman salgın falan yok tabii… Karnaval yeri gibi oluyordu küçücük belde…

Unutmadan, Armutlulu hemşehrilerimizin misafirperverliğini ve bana gösterdikleri alakayı bin dua ve teşekkürle anıyorum. Var olsunlar.

***

Menemen’deki Belediye Başkanlığı seçimi her ne kadar belediye meclisi çatısı altında yapılmış olsa da yine de çok heyecanlıydı.

Partilerin Genel Merkez seviyesinde meseleye eğilmesi, İl Başkanlarının açıklamaları; gelişler gidişler ve Pazarlıklar!

Yok artık ne pazarlığı?

Fakat bir taraf tam manasıyla yıkıldı. Çoğunluğu elinde bulunduran parti ve ittifakı tel tel döküldü.

Neden dökülmesin?

Ben de o mecliste eski belediye başkanın partisinden olsam sorgularım;

“Vay anam vay! Bize emanet edilen milli servet kimlerin elinde, kimlerle satılmış…” derim.

Demişler de…

Bu sebeple kendi partilerine ve adaylarına oy vermemişler ve başka birini tercih etmişler.

Gayet normal.

Normal de…

Bu hezimetten sonra demeç veren bir İl Başkanın sarf ettiği sözler son derece vahim ve dahi komik…

Ne diyor sayın başkan;

“Çok hesaplar oldu ama Allah’ın hesabını unuttular! İlahi adalet tecelli etti. Oylamada İYİ Parti grubundan fire olmadı. CHP’li arkadaşlar da bunu anladıklarını düşünüyorum” …

Bir, bu ifadeyle birbirlerine “güvenmedikleri” ortaya çıkmıştır.

İki, birbirleri arasında “anlaşmazlık” olduğu kesinleşmiştir.

Üç, “çok hesaplar yapılmıştır” yani kendi aralarında bile farklı hesaplar yapılmıştır.

Dört, Belediye başkanı çıkaran parti ne yazık ki kendi seçilmişleri tarafından bile tercih edilmemiştir.

Bu da “CHP belediyeciliğinin kendi içinden bile güven oyu alamadığının delilidir.”

Bir de El’HAK; “Allah’ın hesabı”…

Sonuç;

Son yapılan Yerel Seçimlerde Millet İttifakı (CHP, İP, HDP) adına CHP Adayı %54 oranında oy alırken, Cumhur İttifakı (AK Parti, MHP) adına AK Parti Adayı da %44 oy almıştı.

Şimdi ortaya çıkan tabloda ise oylar eşit.

Ve başkan, büyük harflerle yazıyorum,

TOMBALADAN BAŞKAN!

Olur mu elbette olmaz.

Bir de şu mahkeme süreçlerini izleyelim; İtiraz ve rüşvet.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 TC misafir
 5 Aralık 2020 Cumartesi 01:40
Mustafa İsmet Kaş, belli ki ilk yorumunu bana cevap olarak yazmışsınız ama yazdıklarımı okumakta zorluk çekmişsiniz yorumumun neresinde tank ürettiğimizi yazmışım? Burada önemli olan Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan bir askeri üretim ve onarım tesisinin 50 milyon dolar gibi bir devlet için komik bir paraya yabancı bir devletin ortak edilmesidir biz Türkiye Cumhuriyeti olarak 50 milyon dolar bulmaktan aciz miyiz? Hadi tank paleti geçtim, Katarla su yönetimi anlaşmasını ne diye imzalarsın? Biz zaten su zengini bir ülke değiliz bizim yeraltı su kaynakları yönetiminde katarın ne işi var bunu hiç sordun mu? Borsa İstanbul kâr eden bir kurum ve neden katar ortak olup hazıra konuyor? Antalya limanı neden satılıyor? Son olarak sana tavsiyem Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini kelime kelime anlayarak defalarca okuman, o zaman ne demek istediğimizi çok rahat anlayacaksınız. Keşke etikenizi (mesleğinizi) yazmasaydınız çünkü ben ve benim gibiler etikete değil kumaşa bakar.
 Poyraz
 4 Aralık 2020 Cuma 20:03
Mustafa Ismet Baş Çanakkale yolunda olan tesisler içinde Çanakkale 'de diyebilir miyiz? O zaman mesela Viking kağıt fabrikası da Çanakkale 'de oluyor.
 Bülent ışık
 4 Aralık 2020 Cuma 19:55
Tombaladan Cumhur ittifakının adayı çıksaydı yine bu başlığı atar mıydınız ? Yüzde 53 oy alan millet ittifakı yerine yüzde 44 oy alan ittifakın adayı mı seçilseydi? Kazanma ihtimaliniz olmasaydı Menemen 'de seçim olur muydu ? 2018 seçimlerinde AKP, MHP ve İyi Partinin toplam oy oranı yüzde 45.5 2019 yerel seçimlerinde bu üç Cumhur ittifakının oy oranı yüzde 44.5 bu oy oranına güvendiniz değil mi ?
 Algoritma
 4 Aralık 2020 Cuma 14:21
Tencere dibin kara seninki benden kara. CHP iller akpliker mhpliler diğerlerini saymıyor bile. Milli değerler satılan bu bir. Atatürkü n partisi hdp ile bir olmaz. Ülkeyi abd ye şikayet etmez. Aynısı aynı
 Komedi
 4 Aralık 2020 Cuma 14:01
Türkiye Cumhuriyeti'nin tank palet fabrikasına yatırım yapacak parası yok mu da Katarlılar yatırım(!) yapıyor? Bırakın bu işleri.
 Mustafa İsmet Kaş
 4 Aralık 2020 Cuma 13:48
yol yeni foça yoludur. ne kadar da büyük bilgiyesahipmişsinız. ödoğru bilgiyi görünce kıvırıyorsun. hemen aliga belediye başkanı. tanımam bilmem çok önemli bir konuysa senin için direk başkana yaz bu senin kaçıncı vukuatın diye
 BAŞ MÜHENDİS
 4 Aralık 2020 Cuma 13:09
çok ayıp ediyorsun ya da bilgisizsin MKE'nin foça da bir tesisi yok Aliağa sınırları içinde var, insan emekli olduğu yeri bilmez mi ülkenin haline bak ya,,,, sen sayın yazar aliağa bld başkanının kaçıncı vukuatı MHPli meclis üyesinin ağzını burnunu kırıyor siz susuyorsunuz.
 Mustafa İsmet Kaş
 4 Aralık 2020 Cuma 13:07
Güzel yazmak bende isterim ama telefonda yazamıyorum. siz konun doğruluğuna bakın edebiyat dersi değil Türkiyedeki aşırı tartışmalara gereksiz konulara cevap vermek istedim. bir de sağel işaret parmağım kesiktir. yani yok
 Komedi
 4 Aralık 2020 Cuma 12:33
Başmühendis ama doğru Türkçe yazmayı bilmiyor ve akıl veriyor.
 Mustafa İsmet Kaş
 4 Aralık 2020 Cuma 11:45
bu adam ne zaman yazacak diye bekliyorum. yazdığında zevkle okuyorum. ama çok katılmıyorum. Bu mesela beğenmezsiniz ama sağcı yazarları sırf bilgi tarzı yönünde okumak gibi birşey. 3 yıl önce MKE Foçadan emkli olmuş bir baş mühendisim. Tank Palet Fabrikası diyorlar hergün akşam bunları dinlemekten bıktım. Kardeşlerim, birşeyi düzelteyim: bizim hiç TANK fabrikamız olmadı. Bildiğiniz gibi daha çok alman Leopark tanklarımız var. Onların da yedek parçları peşin ödeme yapmamıza ramen hep kısıtlanıyor. Hatta PKK üzerinde kullanmazsınız diyede ültümatom veriyorlardı. Fransız ve italyan silahları içinde böyle... Şimdi gelelim Katar işine. Katar küçük zengin bir ülke. Parası çok. Türkiye ilede çok eski ve güçlü ilişkileri var. Yani onlarda para bizde de altyapı var. Bunlar birleştirildi. Palet fabrikamız TANK fabrikasına dönüştürülme kararı alındı. imzalar bu. Katarla ilişkilerimiz çok. bakın Orada askerimiz var. geçtiğimiz 2-3 yılı hatırlayın. Bir de tanklar üretildiğinde Türkiyede Üretilecek. Katarlılar cebine koyup götürmeyecek. bu kadar bsit bir meseleyi büyütmanin manası yok. SErmayerniz yoksa dışarıdan getirirsiniz. ABD, Fransızi İtalyan Alaman Rus Katar olabilir normal bunlar. Tartışmalar yersiz
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ege'de Sonsöz