MENÜ
İzmir 20°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Antik kenti kurtaran karar!
Güncel
14 Mayıs 2022 Cumartesi 08:22

Antik kenti kurtaran karar!

Uzun yıllardır kaderine terk edilen ve kaçak moloz döküm sahası haline getirilen Bergama’daki Teuthrania Antik Kenti ile ilgili Koruma Kurulu sevindiren bir karara imza attı. Alanın SİT statüsünü genişleten kurul, molozların kaldırılması için de harekete geçti.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ – Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, Bergama ilçesinde Kalarga Tepe üzerindeki Teuthrania Antik Kenti ile ilgili önemli bir karar aldı.

İlk olarak 1992 yılında birinci derece arkeolojik SİT ilan edilen alanların dışında inceleme yapan uzmanlar, antik kentin koruma altına alınabilmesi için SİT alanının genişletilmesi yönünde rapor hazırladı.

Kurul, hazırlanan rapor doğrultusunda karar verdi. Kararla birlikte birinci derece arkeolojik SİT alanı kısmen genişletilirken birinci derece arkeolojik SİT alanını çevreleyen pek çok parsel de üçüncü derece arkeolojik SİT ilan edildi. Kurul ayrıca SİT alanına dökülen molozların taşınması yönünde de karar açıkladı.

Kararda şu ifadeler yer aldı:
“İzmir İli. Bergama İlçesi, Ovacık-Süleymanlı Mahallesi, Kalarga Tepe (Kalarga Mevkii) ve çevresinde bulunan, kararımız eki 1/5000 ölçekli kadastral pafta üzerinde işaretli alanın, gösterildiği şekli ile "TEUTHRENIA Antik Kenti 1(birinci) ve 3 (üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanı" olarak tescil edilmesine, ekli tescil fişinin uygun olduğuna, Kalarga Tepenin kuzey-doğu kısmına dökülmüş molozlarla ilgili Belediyesi tarafından ve Bergama Müze Müdürlüğü denetiminde kaldırılmasına ve ilgili idarelerin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yükse Kurulunun 05.11.1999 tarihli ve 658 sayılı ilke kararındaki 1. (Birinci) Derece Arkeolojik Sit alanlarında Tas, toprak kum vb alınamaz kireç taş tuğla, mermer, kum, maden vb ocakları açılamaz toprak curuf cop sanayi atığı ve benzeri malzeme dökülemez maddesi ve bölgede gerekli güvenlik önlemlerinin alınması hususlarında uyarılmasına, karar verildi.”

TEUTHRANİA ANTİK KENTİ HAKKINDA
Teuthrania - Kalarga Tepe İzmir Bergama Süleymanlı Köyü yakınlarında Misya bölgesi yerleşimlerinden biridir. Teuthrania tarihi ile ilgili olarak, Herodotos MÖ. 3000'li yıllarda bölgenin sular altında olduğunu ve Kaikos'un (Bakırçay) taşıdığı topraklarla ovanın dolduğunu söylemektedir. Yunan mitolojisinde, Kral Teuthras'ın eponim olarak adını şehre verdiği söylenmektedir. Araştırmacılara göre Kalarga Tepe zamanında bir adaydı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ege'de Sonsöz