MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Aydın illallah etmişti... İzmir'in turistik ilçesinde JES hamlesi!
Enerji
22 Mart 2023 Çarşamba 08:44

Aydın illallah etmişti... İzmir'in turistik ilçesinde JES hamlesi!

UCK Holding’e bağlı şirket Dikili’deki etrafında zeytinliklerin de olduğu tarım ve mera arazilerine jeotermal elektrik santrali kurmak için harekete geçti. Bakanlığa başvuran şirketin belirlediği sondaj noktalarının konutlara olan uzaklığının 150 metreye kadar düşmesi de dikkat çekti.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ –  Tarımsal üretime olan etkilerinden dolayı bulundukları bölgelerdeki çiftçiler tarafından karşı çıkılan jeotermal elektrik santralleri rotayı İzmir’in Dikili ilçesini çevirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Dikili’de jeotermal kaynak arama talebi ile ilgili çevresel etki değerlendirme süreci başlattığını duyurdu.

Ortakları arasında Atilla Üçkardeş ve Mehmet Burak Üçkardeş’in olduğu İstanbul merkezli UCK Holding’e ait Acıpayam Güney Tarım Üretim Şirketi’nin yapmış olduğu başvuruya göre ilçenin Kabakum ve İslamlar mahallelerinde jeotermal kaynak aranması planlanıyor.ZEYTİNLİKLERE KOMŞU
Dosyada yer alan bilgilere göre kalan bin 97 hektarlık ruhsat alanında 7 adet sondaj kuyusu açılması planlanıyor. 1/100.000’lik İzmir-Manisa Çevre Düzeni Planı’nda söz konusu sondaj arama noktaları tarım ve mera alanında kalıyor.

EVLERE 150 METRE UZAKLIKTA
Sondaj noktalarının etrafında zeytinlikler ve tarım arazileri de yer alıyor. Ayrıca sondaj arama noktalarının en yakın konuta olan uzaklığının 150 metre ile 330 metre arasında değişiyor olması da dikkat çekti.1,7 MİLYONLUK BÜTÇE
Şirket bu proje için 1 milyon 739 bin TL bütçe ayırırken sondaj çalışmaları sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre jeotermal elektrik santrali başvurusunda bulunacak.

Bakanlığın proje alanı ile ilgili kararını önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor.
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 22 Mart 2023 Çarşamba 14:44
aydını bitirdiler şimdi sıra dikilinin bitirilmesine geldi.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz