MENÜ
İzmir 22°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dev mitinge İzmir çıkarması… Hedef 10 bin kişi!
Politika
23 Mayıs 2024 Perşembe 12:01

Dev mitinge İzmir çıkarması… Hedef 10 bin kişi!

Ankara’da gerçekleştirilecek Büyük Emekli Mitingi için konuşan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Tüm ilçelerimizde emekli sendika ve derneklerine gidiyoruz gelmek isteyen vatandaşlar ilçe başkanlıklarımıza gelip bildiriyor ve not alıyoruz. Burada Ankara’ya gitmek isteyen tek bir yurttaşımızı bırakmadan Ankara’ya gideceğiz. Yaklaşık olarak 200 otobüs hedefimiz var. Buda yaklaşık olarak 10 bin kişiye tekabül ediyor” dedi.

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ- Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek olan Büyük Emekli Mitingi öncesi Gaziemir’de basın açıklaması düzenledi. İlk olarak Abdullah Arda Meydanı’nda bir araya gelen CHP İzmir örgütü basın açıklamasını yoğun yağış nedeniyle Gaziemir İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

Düzenlenen basın açıklamasına İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun yanı sıra  Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, İlçe Başkanı Kasım Özkan ve il başkan yardımcıları katıldı. Açıklamayı katılımcılar adına İl Başkanı Aslanoğlu gerçekleştirdi.

İNSANLAR AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ
Almanya ve Türkiye örneği vererek ekonomik eleştirilerini yönelten Aslanoğlu, “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”a mahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız.  5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız.  “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız. Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!” dedi.

TANDOĞAN’A BEKLİYORUZ
Vatandaşları Ankara’ya davet eden Aslanoğlu, “Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıdaenerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz” dedi.

10 BİN KİŞİ İLE ORADAYIZ
Ankara’ya gitmek isteyen vatandaşlar için ulaşım imkanı sağlayacaklarını belirten Aslanoğlu, “Tüm ilçelerimizde emekli sendika ve derneklerine gidiyoruz gelmek isteyen vatandaşlar ilçe başkanlıklarımıza gelip bildiriyor ve not alıyoruz. Burada Ankara’ya gitmek isteyen tek bir yurttaşımızı bırakmadan Ankara’ya gideceğiz. Yaklaşık olarak 200 otobüs hedefimiz var. Buda yaklaşık olarak 10 bin kişiye tekabül ediyor. Buna uçak ve kendi araçları ile gidecekler dahil değildir” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Iz7
 24 Mayıs 2024 Cuma 10:49
Sayın Aslanoğlu bu miting için kendi bütçenizden kaç tane otobüs tuttunuz? Son model Mercedes arabanız ile mi gideceksiniz? Amerika da aileniz sefa sürerken gerçekten emekli ve ekonomik yönden sorunları olanları sözle destek ile bu işler olmaz birileri istakoz paylaşır birileride son model araba ile saltanat sürüyorsunuz bırakın bu işleri ramazan ayında oruç tutar gibi yalandan oruçlu gibi görünmek bitti yeni gösteriler hazırlanıyor....
 EY İKTİDAR
 23 Mayıs 2024 Perşembe 17:34
YANDI BİTTİ TÜKENDİ DEDİĞİN YUNANİSTANIN BİLE ASGARİ ÜCRETİ 855 EURO HABERİNİZ VAMI
 sami selçuk
 23 Mayıs 2024 Perşembe 17:33
İzmir örgütü için çok az bir sayı bu.İzmirdeki kırılma devam ediyor demek.CHP İZmiri tekrar bir gözden geçeirmesinde yarar var
 liyakat
 23 Mayıs 2024 Perşembe 17:24
toplumun sorunlarına duyarlılık gösteren ses getiren halkın mutluluğu için sebep olan kim varsa tebrik eder ve kutluyorum bekle bizi A N G A R A
 öde öde öde
 23 Mayıs 2024 Perşembe 17:11
Belediyede çalışan işçinin parasını ödeme sonra emekiler için dilenciliğe çık. Ayıp
 izmirli
 23 Mayıs 2024 Perşembe 13:54
sayın il başkanı siz önce izmirdeki belediyelerde emekçilerin hakkını savunun unutmayınki o emkeçiler ve aileri olmasa siz buradaki belediye başkanlıklarınını anca rüyanızda görürsünüz
 izmir
 23 Mayıs 2024 Perşembe 12:36
siz önce kendi belediyelerinizin adaletsizlikleri düzeltin. işçilerin maaşlarını verin.
 
 23 Mayıs 2024 Perşembe 12:14
Len yürü git oradan 5 bin tl aylığım olsa ya da hiç olmasa yine sizinle yürümem.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz