MENÜ
İzmir 26°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dünyanın enerjisi İzmir’de buluştu
Enerji
15 Mayıs 2024 Çarşamba 12:53

Dünyanın enerjisi İzmir’de buluştu

Temiz enerjinin başkenti İzmir, WENERGY - Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı’na ikinci kez ev sahipliği yaptı. WENERGY Expo, yerli ve yabancı katılımcı sektör paydaşlarını, uluslararası alıcı ve yatırımcılar ile buluşturan fuarı yerli ve yabancı toplam 8 bin 954 kişi ziyaret etti. Fuarla birlikte düzenlenen kongrede de sektörün önde gelen isimleri, akademisyenler, iş insanı ve enerji dünyası temsilcilerinin konuşmacı olduğu 22 oturum gerçekleştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ, BİFAŞ ve EFOR Fuarcılık iş birliği ile düzenlenen WENERGY - 2. Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı, geçen hafta, temiz enerji sektöründe kamu, yatırımcı, sanayici ve tedarikçiyi bir araya getirdi. WENERGY Expo’yu, Türkiye’nin 36 ilinden 7 bin 326’sı yerli ve 40 ülkeden bin 628’i yabancı olmak üzere toplam 8 bin 954 sektör profesyoneli ziyaret etti. Fuarda, başta rüzgar, güneş, hidrojen, biyokütle ve jeotermal olmak üzere yenilenebilir enerjinin tüm alt başlıkları yer aldı. Enerji ekipman tedarikçileri, mühendislik ve Ar-Ge firmaları, otomotiv sektörü, elektrikli araçlar, şarj ekipmanları, enerji depolama firmaları, e-mobilite kuruluşları ve lojistik başta olmak üzere enerjiyle ilgili en güçlü üretici firmalar, inovatif ürün ve teknolojilerini sergiledi. WENERGY Expo’da, UR-GE Projesi kapsamında, Almanya’dan İtalya’ya, Portekiz’den Orta Doğu ülkelerine kadar 20 ülkeden çok sayıda sektör profesyoneli yabancı alıcı da 200’ün üzerinde ikili görüşmede firmalarla bir araya geldi. Birçok iş anlaşmasına imza atılan fuara katılan firmaların temsilcileri de WENERGY Expo’yu değerlendirdi. 

Kartek – Karluna Mustafa Karabağlı:
İzmir, temiz enerjinin başkenti. Dolayısıyla böyle bir fuarın olması bence çok önemli. Biz de bu fuarda mutlaka olmak istedik. Bu fuarın gelecek yıllarda daha da büyüyerek başarılı bir şekilde devam etmesini istiyoruz ve bunun için fuarı destekliyoruz. Enerji sektöründe sayaçlarla, ölçüm cihazları ile zaten hizmet ediyoruz ve varız. Bunun yanı sıra enerji depolama sistemleri ve elektrikli araç sektörüne adım attık, bu fuarda da görüleceği üzere bir elektrikli aracın kendi geliştirdiğimiz bileşenlerini sergiliyoruz. Gelecek yıl da elektrikli aracımızla burada olmayı planlıyoruz. Temiz enerji sektöründe birçok yatırımın yer aldığı ve üretim merkezi haline gelen İzmir’in, ciddi avantajlarıyla yabancı yatırımcıların, özelikle de Avrupa ile iş yapmak isteyen yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğini düşünüyorum” 

Gerilim Enerji Hasan Yılmaz:
“İzmir’de faaliyet gösteren ve 2017 yılından bu yana yenilenebilir enerji tesisleri kuran bir firmayız. Türkiye’de yenilenebilir enerji üretimi gittikçe artıyor, rüzgar, güneş, biyogaz vb. bunlar Türkiye için umut verici ve daha da güzel olacağına inanıyorum. Bu fuar bence geç kalmış bir başarıdır. Son iki yıldır düzenleniyor ve buna rağmen gayet aktif ve gittikçe de büyüyor. Önümüzdeki dönemde daha da başarılı bir hale gelecektir. Sektör için de çok faydalı olacağını düşünüyorum”

CW Enerji Mustafa Erdem:
“Türkiye’de panel üretiminde öncülük yapan 2 binin üzerinde çalışanı bulunan bir firmayız. Türkiye’de üretip dünyaya satmak, ana sloganımız. Ayrıca Tommatech markasının distribütörlüğünü yapıyoruz. 81 ilde satış noktamız var. Baktığımızda İzmir bir fuar şehri. Biz fuara CW Enerji olarak destek veriyoruz. İzmir hem güneşe hem ekonomik tarafta bireysel yapılanmaya bireysel konut sistemlerine çok uygun bir şehir. Çeşme, Urla gibi bölgelerde, İzmir’in kendi içerisinde çatısına kendi güneş enerjisi sistemini kurup bütün enerjisini güneşten elde edip depolayıp kullanabilecek bir yer. Tarım tarafında da İzmir hem kendi bölgesinde hem de kendi çevresindeki illerle tarımsal sulamada da güneş enerjisini kullanabiliyor. İzmir, güneşin olduğu bir şehir, teknolojiye daha hızlı adapte olan bir şehir. Biz de muhakkak bu fuarın desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz ve fuarlar şehri İzmir’de yenilenebilir enerji ile ilgili fuarların daha fazla olmasını istiyoruz. CW Enerji olarak bunu destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde de burada olacağız” 

Orbit Enerji Vahit Kaya:
“Güneş paneli, depolama sistemleri üreten, danışmanlık hizmetleri veren bir İzmir firmasıyız. Ayrıca elektrikli otomobil yatırımımız var. 2024 sonunda 10 tane elektrikli otomobil üretmeyi ve 2025’te de seri üretime geçmeyi hedefliyoruz. İzmir, enerjinin merkezi. Ülkemizde bazı şehirler güneş enerjisi anlamında iyi, ama İzmir’in kültür seviyesi, temiz enerjiye ve bu alanda yatırıma bakış açısı, sanayinin merkezi olması gibi sebepler burada temiz enerji yatırımların artmasına neden oluyor. Fuarlar da yeni iş fırsatlarını doğuruyor, hem yurt içinden hem yurt dışından gelen insanlar hem yenilik hem çözüm arıyor. Bu anlamda da fuarları çok önemsiyoruz ve İzmirli bir firma olarak İzmir’deki bu fuarı destekliyoruz. Gelecek yıl daha fazla katılım olacağına inanıyoruz” 

Kongre 22 oturumla sektöre ışık tuttu
Etkinlik sponsorunun Arçelik olduğu WENERGY Expo ile eş zamanlı olarak yapılan kongrede de 22 oturum gerçekleşti. Açılış konuşmasını Londra Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü’nün yaptığı kongrede, alanında lider ve ilham veren konuşmacılar, enerji dönüşümünden yenilebilir enerji kullanımına, iklim değişikliğinden elektrikli araçlara kadar pek çok konu başlığında bilgi ve birikimlerini paylaştı. 

WENERGY– 2. Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Kalkınma Ajansı, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, Avrupa Şehirler Birliği destekleri ve Arçelik etkinlik sponsorluğunda düzenlendi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz