MENÜ
İzmir 26°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir'in hava kalitesi arttı!
Yerel Yönetimler
21 Şubat 2024 Çarşamba 09:48

İzmir'in hava kalitesi arttı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentte hava kirliliğini önlemeye dönük çalışmaları meyvelerini verdi. Son 5 yılda hava kirliliğine yönelik şikayetler yüzde 43 oranında azaldı.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin insan sağlığını korumanın yanı sıra çevre, doğa ve hava kirliliğini önlemeye dönük çalışmaları hava kalitesi verilerine olumlu yansıdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yapılan çalışmalarda, katı yakıt merkezi sistem ile ısınan apartman sayısının 2019’da 380 iken bu oran 2024’te yüzde 54 azalarak 163’e indi. Büyükşehir’e 2019’da hava kirliliğine bağlı olarak yapılan şikayet sayısında da azalma olduğu gözlendi. 2019’da bin 38 olan şikayet oranı 2024 yılının ikinci ayında azalarak yüzde 43’e geriledi.
 
Neler yapıldı?
İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü’ne bağlı hava kirliliği denetim ekipleri hem sık sık denetim yaparak önlemleri artırdı hem de hava kirliliğini azaltmak için yurttaşları bilgilendirdi. Apartmanlarda kullanılan yakıtların tespiti ve kalite kontrolleri, kaloriferlerin eğitimli kişilerce yakılmasının sağlanması, baca ile kazan temizliklerinin ve bakımlarının düzenli yapılması konularında çalışmalar titizlikle yürütüldü.
 
Hava kalitesi ölçümleri cihazlarla yapılıyor
Yine kömür satış yerlerindeki denetimler aksatılmadı. Kömürden alınan numuneler, bağımsız akredite laboratuvarlarda testten geçirildi. İzmir’in hava kalitesi, belediye tarafından Alsancak, Bornova, Karşıyaka, Güzelyalı, Çiğli, Şirinyer, Bergama, Güzelbahçe ve Bayraklı’da kurularak işletilen 9 adet sabit tip, 1 adet mobil tip hava kalitesi ölçüm istasyonları ile takip ediliyor. Hava kalitesi ölçüm istasyonları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ölçüm sistemine entegre şekilde çalışıyor. İstasyonlara ait anlık verilere Bakanlığa ait  www.havaizleme.gov.tr sitesinden veya İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin www.izmir.bel.tr internet sitesinden ulaşmak mümkün.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 21 Şubat 2024 Çarşamba 12:38
Soba yakanlar azaldı, nasıl azalmadı? Eskiden de kışlar aşırı soğuk geçmiyordu.
 Murat
 21 Şubat 2024 Çarşamba 11:21
İzmir de hala kömür kullanan doğalgaza geçemeyen ilçeler ve karnaval partisi chp. Belgeselden bir bakın Brezilya gecekondularına ve Hz. İsa heykeline bir de günlerce süren karnavallarına. Halkın nasıl fakir düşürüldüğüne de. Sömürülmemek için yatırım gelmesini engelleyen ve yatırım yapmayan zihniyetin adı chp. İşte sömürü tam da bu oluyor.
 Lombak
 21 Şubat 2024 Çarşamba 11:03
Kış ılık geçince böyle oldu. Yoksa soba yakanların sayısı da azalmış değil. Mevsimsel etkilerle şikayetler azalmış. İdarenin bir katkısı yok.
 Yorumcu
 21 Şubat 2024 Çarşamba 10:17
İnönü caddesi üzerinde hâlâ kömür yaksn apartmanlar var artık dogalgaza geçmeleri zorunlu olmalı.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz