MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AK Parti İzmir’de temayülden kim çıktı?
Politika
15 Nisan 2019 Pazartesi 08:38

AK Parti İzmir’de temayülden kim çıktı?

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ün istifasının ardından yerine gelecek isim için yapılan eğilim yoklamasında ilk üç isim belli oldu. Eğilim yoklamasında Aydın Şengül birinci çıkarken onu Teşkilattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Tanfer Kemerli ve İzmir eski milletvekili YDK Üyesi Av. Kerem Ali Sürekli izledi.

EGEDESONSÖZ- Yerel seçimin ardından ülke genelinde durum değerlendirmesi sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rapor istediği parti teşkilatında ilk istifa İzmir’den gelmişti. İl Başkanı Aydın Şengül, Ankara’ya giderek istifasını sundu. Sandık sonuçlarını kast ederek, ‘başarısızlık varsa sorumluluğu kabul ediyorum’ diyen Şengül, üstü kapalı, zaman zaman da isim vererek yaptığı açıklamayla aktif siyasete nokta koydu.

Şengül’ün istifa kararı sonrası İzmir’e gelen Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ve MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Murat Baybatur başkanlığındaki ekip yeni il başkanı için teamül (eğilim yoklaması) yaptı. Parti yöneticilerinin görüşlerinin alınması ve yazılı isim bildirmelerinin akabinde ise hemen il yönetim kurulu da görevinden alındı. Yaklaşık 400 kişinin oy kullandığı seçimlerde sonuçlar açıklamadı. Resmî olarak duyurulmayan fakat parti kulislerine yansıyan bilgilere göre teşkilat “kimi il başkanı görmek istersiniz?” sorusunda birinci sıraya yine Şengül’ün adını yazdı. Şengül birinci sırada çıkarken onu Teşkilattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Tanfer Kemerli ve İzmir eski milletvekili YDK Üyesi Av. Kerem Ali Sürekli izledi.

Hafta içinde Ankara’ya çağrılarak görev tebliğ edilmesi beklenen yeni il başkanı için içeriden ve dışarıdan birçok kişinin adı geçiyor. Partide, eğilim yoklaması sonrası öne çıkan üç kişi dışında Kadın Kolları MKYK Üyesi Gerçek Tekin, Konak Belediye Başkan Adayı Melek Eroğlu,  İzmir eski Milletvekili Nesrin Ulema, Aliağa eski Belediye Başkanı Tansu Kaya, Kemalpaşa eski Belediye Başkanı Arif Uğurlu ve Seferihisar Belediye Başkan Adayı Hamit Nişancı gibi isimlerin de Ankara’ya davet edilebileceği öğrenildi.

Öte yandan partide gelecek rapor ve analizlere göre son kararı Erdoğan verecek.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Şaka
 15 Nisan 2019 Pazartesi 17:34
Ya hu siz dalga mı geçiyorsunuz? Bir tek Melek Hanım farklı diğerleri belli. Madem bunlardan biri olacak, Aydın Şengül kalsaydı. Nasıl olsa O herkese payını veriyordu.
 Teşkilat
 15 Nisan 2019 Pazartesi 14:09
bugüne kadar bir ilk olarak mahalle temsilciliklerini düşünen ve hayata geçiren teşkilatta karşılığı olan genç ve yenilikci bir mustafa arslan var bu gerçeği kimse yabana atmasın. eğer ak parti izmirde köklü bir revizyon gerçekleştirmek istiyorsa bu isim gözardı edilemez ben buca teşkilatındayım mustafa arslandan önceki dönemi de çok iyi biliyorum mustafa arslan sonrasınıda. 4,5 yıl var seçimlere yeterli bi süre eğer bu isim değerlendirilirse çok verimli olur diye düşünüyorum 1. parti çıkarmı bilinmez ama oy oranını rahatlıkla %40 bandına çeker diye düşünüyorum
 İstanbul
 15 Nisan 2019 Pazartesi 13:26
Uzayan bu süreç kime zarar veriyor? Elbette Ak Partiye zarar veriyor bunu da herkes biliyor sorulan soru şu: bu seçim sonucu mahalli idareler değil de cumhurbaşkanlığı seçiminde olsaydı ne olacaktı? Öyle bir mağduriyet yaratıldı ki bunun kazananı İmamoğlu oldu. Seçim yenilenirse sonuç İmamoğlu na yarayacak. İnsanların yorumlar bu.
 Turan togul
 15 Nisan 2019 Pazartesi 12:50
Hic biri tabana cevap verecek halkin icine girecek yerinde oturmayan biri lazim
 bıyıksız
 15 Nisan 2019 Pazartesi 12:46
istifa eden bıyığını kessin.
 Bu akılla olmaz
 15 Nisan 2019 Pazartesi 12:31
İnsanları topla gelenler empoze etsin neymiş temayül yoklamasıymış adı. TÜM İLÇELERDE VE İLDE İSTEYENİN ADAY OLDUĞU KİMSENİN MÜDAHALE ETMEDİĞİ milletvekillerinin müdahil olmadığı kongreler istiyoruz. Körler sağırlar birbirini ağırlar zihniyeti ile bu iş yürümez. Gençlerin önü açılsın dava diyen fakat küstürülenler tarafsız kongreler yapılırsa bakın nasıl geri dönüyorlar?
 mete
 15 Nisan 2019 Pazartesi 11:09
sağdan say,soldan say,hep aynı isimler.körler sağırlar birbirini ağırlar.görevden aldığı isimleri görevden aldıklarının adamlarına oylattırıyorlar.
 ali
 15 Nisan 2019 Pazartesi 11:00
hep aynı isimler başka isim yok mu
 merkez
 15 Nisan 2019 Pazartesi 10:41
ben AKP bu saatten sonra izmir il başkanlıgını kapatıp gitsin. her seferinde fark yiyip duruyor nasılsa. hayır bakıyorsun istanbulu ankarayı,antalya,mersin ve adanayı da kaybetmişsin. zaten izmride kazanma şansın bir 17 sene daha geçse yok. bence kimseyi aday göstermesinler. bizide yormasınlar! hayır sayın zeybekçi es kaza başkan seçilse en büyük projesi gece kondulara banada boya yapmak olucaktı. vizyon önemli tabi. nede olsa belediyelerin en büyük görevi gece kondu boyamaktır. mesela kentsel dönüşüm zararlı ama gece kondu boyamak çok yararlı.
 izmirli
 15 Nisan 2019 Pazartesi 10:15
Allahaşkına hiç mi işiniz yok temayül yoklaması yapsanız ne olur yapmasanız ne olur çay kahve içmeye bu kadar kişi toplanmaya gerek yok.Selametle.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz