MENÜ
İzmir 14°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP İzmir'de Karataş komisyon karşısında: Gerekirse AİHM'e giderim!
Politika
11 Haziran 2019 Salı 16:19

CHP İzmir'de Karataş komisyon karşısında: Gerekirse AİHM'e giderim!

CHP İzmir İl Örgütü’nde toplam 5 dönem başkanlık yapan Kemal Karataş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’i sosyal medyada sert bir dille eleştirince il yöneticilerinden oluşan disiplin komisyonuna ifade verdi. Görüşme sonrasında Karataş’ın il yönetim kurulu toplantısında masaya yatırılacağı aktarıldı. Karataş, yönetimde alınan karar doğrultusunda disiplin kuruluna sevk edilebilir. Karataş ise “Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar giderim!” dedi.

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü’nde hareketli bir disiplin süreci işliyor. İl yönetim kurulunun geçtiğimiz günlerdeki toplantısında İl eski Başkanı Kemal Karataş ile ilgili disiplin kararı alınmıştı.

Eski Başkan Karataş’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’i Varyant’taki başkanlık konutuna taşınma kararı üzerinden sosyal medyada sert bir dille eleştirmesi masaya yatırılmıştı. İl Yönetim Kurulu Karataş hakkında resen disiplin soruşturması başlatmıştı.

TOP YÖNETİMDE!
Gelinen süreçte Karataş il yöneticilerinden olan Serdedil Coşkuner, Leman Tunus, Özkan Tice ve Yaşar Erdoğdu’nun yer aldığı disiplin komisyonunun karşısına çıktı. Karataş’ın durumunun gerçekleşecek ilk yönetim kurulu toplantısında masaya yatırılacağı öğrenildi. Burada yapılan oylama sonrasında Karataş’ın disiplin kuruluna sevk edilebileceği aktarıldı. Yönetimde alınan karar sonrasında resmi bir disiplin sürecinin başlaması ihtimal dahilinde…

Karataş’ın sorguda, ‘Söylediklerimin arkasındayım. Ben paylaşımlarımı sosyal medyadan yapmıştım. Basın mensupları oradan almış. Basına demeç vermedim” şeklinde açıklamalarda bulunduğu öğrenildi.  Görüşmenin sonrasında gazetecilere konuşan Karataş önemli ifadeler kullandı.

GEREKİRSE AİHM’E GİDERİM!
Karataş şunları söyledi:  Yazdıklarımın arkasındayım dedim. İleride partinin başına gelebilecek sorunları şimdiden uyarmak için bu yazıları yazdım. Bütün yaptığım şey partiyi uyarmaktı. Konu şatodan başladı, şatodan evvel Belediye Başkanı Tunç Soyer’in işine, sağa sola ‘bisikletle gideceğim’ demesi halkçı bir hareket diye görüldü, halkın içinde birisi, mütevazı bir yaşam olarak görüldü. Fakat sonra da görüldü ki arka sokaklara gitmeyi vaat eden birisinin İzmir’in en mutena, adı halk tarafından şato konulmuş bir yerde oturmayı tercih etmesi, ileride partinin başına büyük sorunlar yaratacağı ve büyük eleştiriler alacağı düşüncesiyle o yazıları yazdım.

İl yönetimi  belediye başkanını kamuoyu önünde eleştiriyor diye beni disipline sevk etmenin komisyonunu kurmuş. Benim gibi bir partiliden, bir vatandaştan şikayet yokken doğrudan doğruya il başkanı resen hakkımda şikayette bulunmuş, sadece Sayın Tunç Soyer’in şatoda oturmasını eleştirdiğim için bu soruşturma açılmış. Ben beklerdim ki sayın il başkanının altına çekilen belediyenin aracı da sorulsun! Ama maalesef bu sorular sorulmadı!

Beş dönem il başkanlığı yaptım, 3 yıl da merkez ilçe başkanlığı yaptım.  Ömrümü hayatımı bu partiye vermişim. Bütün yazdığım yazılar demokratik anlayış içerisinde uyarıdır. Sosyal demokrat bir belediye başkanının, şato diye anılan, halktan uzak bir yeri konut olarak tercih etmesini uygun bulmadığımdan uyarı yazdım, İleride CHP’nin başına başka gayeler açılmasın diye… Katiyen pişman değilim, ifademi imzaladım, sözlerimin arkasında olduğumu söyledim, yine olsa yine söylerim dedim.

Soyer ile görüşmedim. Niye görüşeyim? Bir şeyi gizlemektir o...  Bana ne! Benim ne kamusal gücüm var, ne onun büyüğüyüm, gideceğim ona ‘hayır, burada oturma’ diyemem. Ben, toplumsal bir görev yapıyorum,  halk senin burada oturmana sıcak bakmaz, uygun görmez. Hele hele CHP’li sosyal demokrat bir belediye başkanına bunu yakıştırmaz.  Ben halkın içerisinde yaşayan birisiyim, bu olmadı dedikleri için, onlar söyleyemiyorlar. Ben tanınmış kişi olduğum için nazikçe, saygı çerçevesinde içerisinde bir uyarıda bulundum;  ‘yapmayın, yakışmaz, yaparsanız karşınızda olurum’ dedim. Ben CHP’liyim, bunlar olur yaşanır. Ama haklarımı da korurum. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar giderim!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 TC misafir
 11 Haziran 2019 Salı 19:39
Kemal Karataş'ı seversiniz sevmezsiniz, yaşını öne sürüp artık çekilmesi gerektiğini de düşünebilirsiniz ama ne olursa olsun söylediklerinde haklıdır. Bir insanın yaşının küçük veya oldukça büyük olması söylediklerinin doğru ve mantıklı olmadığı anlamına gelmez. Sosyal demokratlığa ve halkçılığa sığmayan bir davranışın uyarısını yapmak kendisini bu doğrultuda tanımlayan her vatandaşın görevidir. Kaldı ki Kemal Karataş'ın sosyal medyadaki yorumunu burada noktasına virgülüne yayınladım. Eğer bu uyarı disiplinlik ise halkçı ve halkın içinden olduğunu iddia edenlerin yaptığı kişisel tahsis daha disiplinlik bir durumdur bana göre. Buradan Kemal Karataşın sosyal medya takipçisi olduğumu iddia edenler olacaktır, isteyen f...b.. hesabına bakabilir herkese açık en azından ilgili yorumu gözlerinizle görürsünüz.
 dede yeter artık
 11 Haziran 2019 Salı 19:17
dede yeter git torun sev hala koltuk derdindesin buz gençler daha yaşıcak çok senemiz var sen 80 yaşındasın bize bırak meydanı
 izmir'liyiz...
 11 Haziran 2019 Salı 19:10
Anlamadığım bir şey var !! avrupanın yaşlıları gayet sakin,ve mütevazi oluyorlar :) bizim yaşlılar nasıl bu hale geliyorlar anlamıyorum !! yaaa biraz motoru soğutun..tamam bu halk sizi de çok seviyorrrrr :) gündemde olmak için her şey yapıyorsunuz ? Milleti siyasetten ve politikadan bıktırdınız !! BAZI şeyleri biraz kabullenmeyi öğrenin artık...
 komedi
 11 Haziran 2019 Salı 19:02
Tipik CHP hastalığına yakalanmış, partiyi kendi malı sanma hastalığı bu, Ecevit'te ortaya çıktı ilk, sonra devam etti! Bu da iki şakşak ile İzmir örgütü onun sanmış, Çakmur'a özenmiş besbelli!
 Sami
 11 Haziran 2019 Salı 16:52
yorgun demokrat dinlen biraz, pentium 486 kalkalı yıllar oldu i7 ler var artık
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz