MENÜ
İzmir 27°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Desti su tutmaz…
Metin ÖNEY
YAZARLAR
21 Ocak 2015 Çarşamba

Desti su tutmaz…

Desti bir kez çatladı mı su tutmaz. Çatlağı gidermek için yapılan bütün çalışmalar nafiledir ve desti su kaçırmaya devam eder. Sonuçta destinin işe yaramaz hale gelmesi kaçınılmazdır.
Siyasi partiler de aynı kurala tabidir.
Demokrat Parti,
Adalet Partisi,
Anavatan Partisi,
Doğru Yol Partisi
Refah Partisi v.s……
Hep aynı kuralın sonucu siyasi hayata veda ettiler.
Çatladı ve bir daha su tutmadı.

Şimdi :
Dün TBMM de haklarında yolsuzluk iddiası bulunan dört eski  bakanla ilgili oylama yapıldı. Ve söylenen ve yazılanların aksine “aklanma” söz konusu değildir. Çünkü “aklanma” sadece ve sadece yargı önünde mümkündür. Ya ne oldu? Yüce divana gitmekten kurtuldular. Zaten Komisyon kararı ile bunun böyle olacağı apaçık belliydi.

Ancak:
Esas mesele bu değil. Belirttiğim gibi bu malumun ilanı idi. Ya ne esas mesele? AKP nin verdiği firedir. Halen AKP nin TBMM de yanılmıyorsam 312 milletvekili var. Red oylarının en yüksek olduğu rakam kaç? 264. Fire kaç? 30 ila 40 arası. Asla küçümsenmeyecek bir rakam. Ki günlerdir bütünüyle milletvekilleri (AKP li) ciddi bir biçimde markaja alındıkları halde.
Bu sonuç sadece bakanlarla ilgili değildir. Aylardır sürdürülen “paralel yapı,haşhaşi” gibi iddialara ve açılan savaşa rağmen parti de etkinliğinin sürdüğünün de işaretidir. Çünkü tarihin en büyük yolsuzluğunu parti yöneticileri “darbe” olarak nitelendirmişler ve bütünüyle bunu gerekçe olarak kullanmışlardır. Ancak alınan sonuca bakarsak en az 40 dolayında AKP li milletvekili bu olaya “darbe” olarak bakmıyor ve gidin aklanın gelin diyor.

Demek ki:
Desti çatlamıştır.

Artık yavaş yavaş çatlaktan sızıntılar devam edecek ve zaman için de akıntı daha da şiddetlenecektir. Geçmişe baktığımız da iktidarları en çok yıpratan “yolsuzluk” iddialarıdır. Halkın çeşitli sebeplerle ilgilenmiyor gibi gözüktüğü bu konu aslında zannedildiğinden daha da çok tahribat yapmakta ve bilhassa partilileri ciddi boyutlarda rahatsız etmektedir. Çünkü diğer faaliyetler, başarılı olup olmama kabili münakaşadır. Ancak “yalan,talan ve haram” partilerin en büyük virüşleridir. Ve er geç destiyi çatlatmaktadır.

Şimdi :
AKP de desti çatlamıştır. Öyle birbirleri ile çatışma çıkar ve parti dağılır beklentisi içinde olanlar boşuna bekler ama bu çatlama birbirleri ile olacak çatışmaya benzemez. Doğrudan zayıflamanın en açık belirtisidir ve bir kez “yolsuzluk” ile ilgili şüphe, tereddüt, kanaat oluştu mu bunun artık telafisi yoktur ve b.undan önceki siyasi partiler ve iktidar hangi sonuca uğramışsa bu da aynı sonuçla karışlaşacak demektir.
Elbette bu kendiliğinden olacak bir iş değildir.
Muhalefetin artık bir nebzede olsa uyanarak, doğru kadrolarla v e doğru stratejiler uygulayarak, meydanlara inerek, yapacağı çalışmalara göstereceği gayretlere bağlıdır.
Desti çatladığına göre, çatlağı büyütmek muhalefetle ilgili bir husustur.
Armut piş ağzıma düş siyasette olmayan bir deyimdir.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Berrin DEMİRTAŞ
 27 Ocak 2015 Salı 00:39
Sayın Vekilim öyle güzel gündemi anlatmışsınızki,okundugunda bilipte anlamak istemiyenlere yalın bir nokta .İnşallah mualefette dogru ataklarla harekete geçer.Sizin gibi usta dogru üretken topluma örnek kişiler günümüzde cok az .Bu yüz kızartıcı dönemde,tarihe ışık tutacak başarılı calışmalarınız nedeniyle sizi kutluyorum .Saygılarımla
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz