MENÜ
İzmir 20°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ormansız ve Ağaçsız TOPRAK VATAN değildir…
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
20 Mart 2018 Salı

Ormansız ve Ağaçsız TOPRAK VATAN değildir…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait bir sözdür. Dünya Ormancılık Günü kutlandığı her yıl büyük önderin bu sözü ve 2002 yılında UNESCO’nun dünya şairi ilan ettiği Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür. Ve bir orman gibi kardeşcesine. Bu  Hasret Bizim” sözleri gelir aklıma. 21 Mart Dünya Ormancılık Günü kutlanmaya başlandı. Bir gün sonra da Dünya Su Günü kutlanacak. Her ikisi de insan yaşamının vazgeçilmezi. Çevre yazıları yazmaya başladığım 18 yıldır ormanın, ağacın önemini yazıyorum. Okumayı sevmeyenlere veya bu konuya önem göstermeyenlere sadece dünya üzerinde yaşamış ve insanlık için önemli işler yapmış bilim adamlarının sözlerine kulak verin derim. Birkaç tanesini yazayım. Erdemli bir insan olmaya verdiği değerle, tüm insanları barış ve huzura davet eden Çinli filozof Lao Tse, “Ağaç diken sonsuzluğa inanıyor demektir” , Bir Arap atasözü de “Çöle düşen ağacın kıymetini anlar”…

KAHRAMAN ORMANCI SİNAN SİNANOĞLU
Orman yangınlarında hayatını kaybeden büyük yürekli kahraman ormancılarımızı rahmetle, minnetle anıyorum. Sinan Sinanoğlu’nun yaşamı ve başına gelenleri duyunca O’nu yazmadan geçemeyeceğim. TRT İzmir Müdürlüğü İçyapımlar Koordinatörlüğü’nde göreve başlayan genç kardeşim Ata Doğu Sinanoğlu’nun babası Sinan Sinanoğlu bir kahramandır. 1939 yılında sanki dünyaya ormancı olarak doğmuş. 1961 yılında askerlik görevini yaptıktan sonra köyüne döner ve kendisi gibi kafa dengi arkadaşı ile orman muhafaza memuru olmak için karar verirler. Ot biçerek kazandıkları para ile Erzurum’da girdikleri mülakatı ve yazılı sınavı üstün başarı ile kazanırlar. Kastamonu’da 3 yıl süren eğitim sonucunda genç birer “Orman Muhafaza Memuru” olurlar. Sinan Sinanoğlu evlenir çoluğa çocuğa karışır. Orman öğle bir sevdadır ki O’nun için şiirler bile yazar. Hatta “Allahın lütfudur ormanlar/ Sinan bu varlığı az bahsedersin/Atatan yavruya yadigar kalsın/Bu varlıkla dünya payidar kalsın/Şehitler kanı ile sulanmış ormanlar” şiiri birincilik ödülü alır ve Orman Bakanlığı’nın Defne adlı dergisinde yayınlanır. 1989 yılında emekli olduktan sonra köyüne yerleşir ve orada muhtar seçilir. O yıllarda PKK terörünün halk ve orman üstündeki baskısına isyan eder. Etrafındakilere sık sık “Bu vatanı üç beş çapulcuya terk edemeyiz. Zilletle yaşamaktansa izzetle ölürüm “diyerek teröristlere meydan okur. Teröristlerin baş düşmanı olur ancak hiçbir zaman geri adım atmaz. 16 Haziran 1990 yılda PKK’lı teröristler emekli ormancı muhtar Sinan Sinanoğlu’nun evini basarak eşi ile birlikte şehit ederler. Kahramanlığı gazetelerde haber olur. Memleketinde her yıl ormancılık gününde bir kahraman olarak anılır. Bir gün bir arkadaşım “Bak çevre yazarısın bu gencin babasının orman sevdasını ve nasıl şehit edildiğini anlatayım sana” demesi üzerine bu olayı öğrendim. Babası gibi çalışkan ve vatanperver olan Ata Doğu Sinanoğlu’nu bağrıma bastım. Bu ülke ayakta duruyorsa Sinan Sinanoğlu gibi kahramanlara borçluyuz. Nurlar içinde yatın.

 

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Fatma Feryal SEZER
 20 Mart 2018 Salı 22:10
Rahmetli babamın orman sevgisini çok güzel anlatmışsınız.Yüreğinize ve kaleminize sağlık ,duyarlılığınız için de ayrıca teşekkür ederim.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz