MENÜ
İzmir 23°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP'li Kılıç'tan müfredat çıkışı: Atatürk yok!
Politika
24 Mayıs 2024 Cuma 10:31

CHP'li Kılıç'tan müfredat çıkışı: Atatürk yok!

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 67 bin görüş aldığı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ni askıdan indirir indirmez öğretmenlere modeli öğretmek için eğitim verdiğini açıkladı. Kılıç müfredatla ilgili "Atatürk ilke ve inkılapları ifadesi, “laiklik” ifadesi, çağdaşlık ifadesi bir kez dahi geçmiyor. Demokrasiden, insan haklarından, hukuk devletinden hiç bahsedilmiyor." dedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin uygulanması için öğretmenlere eğitimler verilmeye başlandığını açıkladı. Uygulamaya tepki gösteren Kılıç, “Bu müfredatı reddediyorum” diyerek, şunları söyledi:

“Değerli veliler, Milli Eğitim Bakanlığı, geçen ay Maarif Modeli adı altında yeni bir müfredata geçmeye karar vermişti. Ancak sizlerden öyle çok tepki geldi ki; Müfredatla ilgili görüşlerinize başvurmaya karar verdiler. Bakanlığa tam 67 bin 284 görüş iletildiğini öğrendik. 

BİZİ Mİ OYALADINIZ?
Bakan, hepsini inceleyeceğiz dedi ama müfredat askıdan iner inmez İl Milli Eğitim Müdürleri, öğretmenleri bu modelin eğitimine almaya başladı. Milli Eğitim Bakanı’na soruyorum: Aldığınız binlerce görüş doğrultusunda hangi değişiklikleri yaptınız? Eğitim paydaşlarının istediği değişiklikleri yapıp mı öğretmenleri eğitime aldınız yoksa sadece bizi mi oyaladınız?

MODEL ARIYORSANIZ MEB KANUNUNA BAKIN
Bugün maarif modeli kapsamında öğretmenlere nasıl nesiller yetiştirmeleri gerektiğini anlatıyorlar, Oysa ki; Milli Eğitim Temel Kanunumuz çok açık. Çocuklarımızın nasıl yetişeceği açıkça yazıyor. Diyor ki; Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyet’e karşı sorumluluklarını bilen, insan haklarına saygılı bireyler yetiştireceksiniz. 

İŞTE MODEL: LAİKLİK YOK, ÇAĞDAŞLIK YOK, ATATÜRK YOK!
Maarif modelinde bu temel ilkelerden hiçbiri yok. Ortak Metni inceledim: Atatürk ilke ve inkılapları ifadesi, “laiklik” ifadesi, çağdaşlık ifadesi bir kez dahi geçmiyor. Demokrasiden, insan haklarından, hukuk devletinden hiç bahsedilmiyor.

MAARİF MODELİ’NİN ÖZETİ: ERDEM, AHLAK, İNANÇ, RUH VE TÜRKİYE YÜZYILI 
Bunun yerine 46 kez “erdem”, 61 kez Ahlak, 11 kez inanç, 4 kez içsel dünya, 26 kez de ruhtan bahsediliyor. Cumhuriyet tanımı hiç yok ama AKP’nin seçim beyannamesinin adı olan “Türkiye Yüzyılı”ndan 56 kez bahsediliyor! 

“HARAM MI DEĞİL Mİ?” EĞİTİMİ VERİYORLAR
Kendileri Sarayda otururken, çocuklarımıza kanaat etmeyi öğretiyorlar, tasarruf edin, sabır gösterin diyorlar. Yiyecek alırken haram olup olmadığına bakın diyorlar!

BU MÜFREDATI REDDEDİYORUM
Elbetteki çocuklarımızı ahlaklı ve erdemli büyüteceğiz, Ancak Atatürk’ün de dediği gibi “Milli ahlakımız, medeni esaslarla ve hür fikirlerle beslenerek güçlenmelidir.” Bu müfredatı reddediyor, Velilerimize de çocuklarımızın aydınlık geleceğine sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ege'de Sonsöz