MENÜ
İzmir 12°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Alın size yeni sistem
Cumhur BULUT
YAZARLAR
25 Kasım 2021 Perşembe

Alın size yeni sistem

Ortalığa velveleyi veriyorlar. Bu kadar feryadı kötü giden ekonomi üzerine yapsalardı belki sonuç alırlardı ama kumanda başka yerde olunca ancak S.S. davranıyorlar.

Daha öteye de gidemezler. Biçilen don, ellerine verilen metin ve öğretilen rol bu kadar. (Hayır sevgili kardeşim S.S.; Sınırlı Sorumlu’nun kısaltılması. Başka yerlere çekmeyelim lütfen).

Halkımız da altan altan soruyor tabii… Yav arkadaş neden hepiniz terör örgütü üyeleri serbest bırakılsın istiyorsunuz? Neden terör örgütü üyelerini masum, meşru ve de mağdur gösteriyorsunuz?

Bir de tutturdular; sistem de sistem.

Tamam öyle olsun. Neydi sizin o “güçlendirilmiş parlamenter sistem” dediğiniz? Monalist Parlamenter Sistem miydi? Yoksa Dualist veya Rasyonalist miydi? Ya da Oydaşmacı Parlamenter Sistem miydi?

Oynaşmacı değil sevgili kardeşim, “oy-daş-macı”…

Ne olursa olsun neyi önerirseniz önerin “temsil” meselesinde takılır, tökezler ve düşersiniz.

Çünkü meselenin özüne değil şekline; sadrına değil satırına kölesiniz?

Kim temsil ediyor o meşhur fakat ne olduğunu sizin de bilmediğiniz “güçlendirilmiş parlamenter sistemde” milleti?

Söyleyeyim; zenginler… Sizin sisteminizde en zengin, en varlıklı ve en güçlü adam parlamenter olmuyor mu?

Evet oluyor.

E hani nerede “milletin-halkın yani bütün sosyal dilimlerinin temsili?”

Haydi söyleyin bakalım sizin meclisinizde işçileri temsilen gerçek işçiler, memurları temsilen gerçek memurlar olacak mı?… (sendika ağaları değil tabii ki).

Köylüleri temsilen gerçek ziraatçılar ve hayvancılar… İşverenler, serbest meslek sahipleri, esnaf ve sanatkârlar… olacak mı?

Olmayacak!

E nasıl güçlendirilmiş bir parlamenter sistem bu? Neresini güçlendirdiniz siz bunun?

Sadece dikiş yerlerinden çift teyel geçtik diyorsanız eğer o biraz lafta kalmış efendiler!

Haydi sözünüzde sadık iseniz, işte size gerçek bir parlamenter sistem örneği… Milleti meydana getiren bütün sosyal dilimlerin temsil edileceği bir meclis önerisi…

Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal Savaşını kazanan ve Cumhuriyeti kuran meclisler gibi…

Milletin içinden çıkan, halka dayanan… Bütün sosyal dilimlerden temsilci bulunduran…

Haydi var mısınız?

Yoksa…

Neyse o hayalimiz de Türk Devletleri Teşkilatı gibi bir gün gerçek olacak…

Bence şimdiden siz bu konu üzerinde düşünün, ileride lazım olacak.

Hayal görmesi ve gerçekleştirmesi bizden, sefasını sürmek de sizden olsun.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Karia.
 28 Kasım 2021 Pazar 09:40
Yorumunuz, doğru ve yerinde tespitler içermekle birlikte, benim kitabımda anlatmaya çalıştığım gibi, adil temsil, tarafsızlık sorunlarını, ifade etmektedir. Sistem başka ülkeden alınmasına gerek olmadan, ülkemize has özellikleri ile Cumhurbaşkanlığı sisteminin alt yapısının geliştirilmesiyle daha demokratik zemine oturacaktır. Tam demokrasi mümkün olabilir düzeye yaklaşmak için. Sistemi var eden bütün ayrıntıları demokrasi içinde yerleşik düzene sahip kılmak gerekmektedir. Bunun için, önce şunu sormalıyız, Türkiye''de toplam 973tane ilçe meclisi var ve 81 adet il meclisi var. Yani toplamda yerelde 1054 adet meclis var. Neden bu kadar çok ve neden bu kadar işlevsiz. Bu sorunun cevabı, aslında parlementer sistem meselesi değil, temsilde bir sorun olduğunun açıkça bir resmidir. Demokratik temeller güçlü oturtulmazsa, gelecek belirsiz olursa, ekonomi acı çeker. Başka bir ifadeyle, sancı devam eder ama çekilen sancı sonucunda, ne yazık ki canlı doğumda elde edilemez. Bu yüzden sistem sorununa yönelik, Beyaz Ütopya kitabını okumak ve iş birliği içinde düşünüp, hareket etmek lazımdır.
 Mahir
 27 Kasım 2021 Cumartesi 14:33
7.25 liraya aldığım ekmek 9 lira olmuş.Bir seferde yüzde 24 zam gelmiş ama yıllık enflasyon yüzde 19.89
 zagor
 27 Kasım 2021 Cumartesi 00:43
Dolar olmus 13 TL bu hala masal anlatiyor.Memlekette Simit bile artik yaim satilir hale geldi bizim aslan sistem derdinde.
 Bülent ışık
 25 Kasım 2021 Perşembe 15:49
Mecliste gerçek işçi temsilcileri olacak mı demiş MHP grubuna baktım bir tane bile sahtesi gerçeği işçi yok.Ben mecliste hiçbir zaman en zengin,en varlıklı milletvekili görmedim sadece onların temsilcilerini gördüm. Ayrıca ekonominin kötü gittiğini kabul etmiş sayın yazar.
 Komedi
 25 Kasım 2021 Perşembe 12:57
Güçlendirilmiş parlamenter sistem dediler; dolar, euro, benzin, gıda, giyim, elektronik ürün ... fiyatları rekor kırdı. Bir günde benzine 1 lira zam geldi. Umarım 2023'de Cumhur İttifakı seçimleri kazanır da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelir.
 Ağam bizimle eğleniy
 25 Kasım 2021 Perşembe 12:42
Bir an için mevcut sistemi eleştiriyor zannettim ama devamında yine muhalefet eleştirilmiş, teröristleri serbest bırakacaklar denmiş. Su faturalarını teröristler okuyacak, din elden gidiyor, ezanlar susmayacak, dış güçler, operasyon var ... yav he he! Şu anki sistemde milletvekillerinin, meclisin rolü nedir? 600 vekil ne işe yarıyor? Çoğu tweet atmaktan başka ne iş yapıyor? Milletvekillerini halk niye seçmiyor? Başkanlık sistemiyse, getirin Amerikan tipini de göreyim.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz