MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Vekillerin suskunluğu
Tayfun MARO
YAZARLAR
10 Ocak 2019 Perşembe

Vekillerin suskunluğu

Çok bekledim;

“Biz halktan milletvekili olmak için oy istedik, Meclis’te temsil yetkisi istedik. Şimdi neden belediye başkanı olmak isteyelim! Böyle ciddiyetsizlik olur mu?

Partimizde yerel yönetimlerde hizmet verecek onca nitelikli insan varken, neden her yere aday olmak isteyelim! Bizlere bu obezliği yakıştıranları kınıyoruz…” gibi şeyler söylemelerini…

Bir açıklama beklemenin beyhude olduğunu fark edince de derdimi yazıya dökeyim dedim.

Umutsuzluğumuzu büyütüyorlar. Bu hırsı, bu doyumsuzluğu, bu samimiyetsizliği gördükçe, yapıla gelen siyasete ilgim yok oluyor. Günümüz siyasal partilerini, demokrasinin ve insanın değerinin korunmasının önündeki en büyük engel olarak görmeye başladım.

Durumu, “adaylık herkesin en demokratik hakkıdır” gibi son derece muğlâk bir gerekçeyle savuşturmayı tercih edenler olabilir. Ama böyle bir açıklamaya verilecek cevap elbet de var.

Demokrasiler son derece kurallı yönetim biçimleridir. Demokrasiyle yönetilen batılı, kendini tutmayı bilen insandır. Muktedirim ama yapamam, diyebilen insandır.

Bizde ise vasatlığın, sığlığın toplumsal standarda dönüştüğü bir vakıadır. Satıhlaşma her yere, her şeye sirayet ediyor. Siyasal partiler ve siyaset de bu tükenişten nasibini ziyadesiyle alıyor.

Dolayısıyla demokrasi, bu topraklarda, bir yönetim biçimi olarak batı demokrasilerinden ayrılıyor, şarklı kimliğe bürünüyor. Batılının, “Doğu için iyidir” dediği bir durum çıkıyor ortaya. Osmanlı döneminde böyle diyorlardı; “Bon pour l’orient.”

Hoş değil ama yaşatılanlar insanda bu denli sevimsiz çağrışımlar yapıyor.

Meclis’te o olacak, belediye başkanlık koltuğunda o oturacak, bakanlık koltuğunda hakeza, olunacak önemli ne varsa hepsini o olacak… “Yürü ya kulum!” demişler ya… Hırs aklın önüne geçmiş, bir kere…

İnsanın en çok zoruna giden de; gözünü siyaset bürümüş kurtarıcılara, seçimler yoluyla, “bizi yönet!” diyor olmak.

Seçimle gelen büyüklü küçüklü efendilere bakıp bakıp -Seçimle Gelen Krallar- Maurice Duverger’yi anıyorum.

Hal böyle iken, yerel seçimlerde tercihleri belirlemesi gereken yerelleşme sorunları, yerel siyaset, yerelde demokrasi gibi konular üzerinde kafa yormayı bir kenara bırakıp, “kim başkan olacak” başlığı altında adeta magazin programları yapılması ayrıca düşündürücüdür. Yerel basın ve aday adaylarının taraftarları, utanmasalar bahis oynayacaklar.

Belediye başkanlığı için adı geçen vekillerin suskunluğu, durumu sessizce kabullenişleri benim zoruma gidiyor. Aday olurlarsa oy vermeyeceğim. 24 Haziran’da verdiğim oyla idare etsinler.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ismail
 10 Ocak 2019 Perşembe 22:47
Degerli Tafun Maro, Yazinizin siradan insanlara seslendigi dogrudur. Bu seviyede olabilecek guzel yazilardan biridir. Ben ; sizin gibi , seckin insanlarin da Zor anlayabilecegi bir sey soyleyeyim; insan olma seviyesine yukselen insan bicimli yaratik, hicbir zaman yoneticilige aday olmaz! Yoneticilige talip olanin olgunlugundan , insan oldugundan suphe etmek gerekir! ... Saygilar ..! Askin dedigi olur!
 seferiss
 10 Ocak 2019 Perşembe 14:19
Tayfun bey egedesonsoz.com yorum sayfalarında biz okurlar da dilimiz döndüğünce İzmir milletvekillerimize de aynı soruyu yöneltmiştik bu kadar BŞB Başkanı olmak istiyorlardı da kendilerini zorla mı milletvekili seçtik İzmir imizi TBMM temsil etmeleri için çok meraklıydılar sa neden kendilerini BŞB Başkanlığına hazırlamadılar da Ankara nın yolunu tuttular galiba Sn.Aziz Kocaoğlu'nun 4.dönemde de Başkanlığı bırakmayacağını koltuğa yapışacağını sanıyorlardı.Değerli milletvekillerimiz İzmir'in yüzünü Ankara da ağartın bu bize yeter. İzmir i de bize bırakın.
 Ibrahim zengin
 10 Ocak 2019 Perşembe 11:42
Sayin mari turkiyede bildigimiz uzere bir talan furyasi basini almis gidiyor bu durumda oturarak almis olduklari maas yetersiz kalinca yerelde rand kapmanin kolayligindan faydalanma hevesindeler ar namus ayaklar altinda onlara rant lazim halka hizmet degil kanisindayim bende onlara oy vermeyip vede verdirmiyecegim selamlar
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz